‘’İsveç Türkiye’nin iade talebini kabul ederse bu bir utanç olacaktır”

İsveç Gazeteciler Federasyonu, Türkiye’nin İsveç’te sürgünde yaşayan gazetecilerin iade edilmelerini istemesine tepki gösterdi.
Geçtiğimiz hafta İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, 2016 yılından beri İsveç’te yaşayan Gazeteci Levent Kenez’in iade edilmesi için İsveç’e başvuruda bulunmayı kararlaştırmıştı.

İsveç Gazeteciler Federasyonu’nun açıklamasında Kenez’in 2016 yılından bu yana İsveç’te ikamet ettiği ve sendikanın üyesi olduğu ve Nordic Monitor adlı bir sitede makaleler yazdığı bilgilerine yer verildi.

İSVEÇ MAHKEMESİ, ZARAKOLU’NU TÜRKİYE’YE İADE ETMEMİŞTİ 


Murat Kuseyri’nin Evrensel gazetesinden yayınlanan haberine göre; açıklamada Türkiye’nin daha önce de 2018 yılında Gazateci-Yazar Ragıp Zarakolu’nun iadesini de istediği hatırlatıldı. İsveç Yüksek Mahkemesi, Zarakolu’nun Türkiye’ye iade edilmemesi yönünde karar vermişti.

‘İSVEÇ, İADE TALEBİNİ KABUL EDERSE UTANÇ OLACAKTIR’ 


İsveç Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ulrika Hyllert


İsveç Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ulrika Hyllert, “İsveç kurumlarının bu durumda açık olmaları ve basın özgürlüğünü savunmaları önemli. Eğer İsveç Türkiye’nin iade talebini kabul ederse bu İsveç ve bizlerin ifade özgürlüğü geleneği için bir utanç olacaktır” dedi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi mahkemesinin iade dosyasında 17 Şubat 2018 tarihinde TR724’te Levent Kenez imzasıyla yayınlanan “Savcı Can Tuncay, Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın” başlıklı yazıda mahkeme heyetine hakaret edildiği ve terörle mücadelede görev almış kişilerin hedef gösterildiği iddia edilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ