İsrail halkından yolsuzluklarını kapatmaya çalışan Netanyahu’ya: Erdoğan olamayacaksın!

İsrailliler, hakkında 3 ayrı yolsuzluk iddianamesi bulunan Netanyahu’nun yasayla dokunulmazlık arayışlarını protesto için sokağa döküldü.


On binlerce insanın fes takarak eylem yaptığı gösteride Netanyahu’ya “Erdoğan olmana izin vermeyeceğiz” mesajı verildi.

İsrail’de iktidar partisi Likud’un, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini kısıtlayan ve 3 ayrı yolsuzluk dosyası bulunan Başbakan Netanyahu’ya dokunulmazlık hakkı veren yasa tasarısı üzerinde çalıştığı biliniyordu. Yasa tasarısını protesto için on binlerce İsrailli sokağa döküldü. Muhalif İsrailliler dokunulmazlık zırhı isteyen Netanyahu’yu protesto etti.
9 Nisan’da yapılan seçimlerle görevini dördüncü döneme taşıyan Netanyahu hakkında üç ayrı yolsuzluk iddianamesi bulunuyor. Muhalefetin karşı çıktığı olası tasarının yasalaşması halinde başbakanla ilgili yolsuzluk dosyaları, elde edeceği dokunulmazlık sayesinde rafa kalkacak. Muhalif partilerin neredeyse tamamının katıldığı eylemde göstericiler Netanyahu’nun politikalarını Türkiye ile kıyasladı.

Eylem alanına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir posteri asıldı. Muhalefetteki Mavi ve Beyaz İttifakı’nın lideri Yair Lapid, Netanyahu’ya seslenerek “Erdoğan olmana izin vermeyeceğiz, Türk bir diktatörümüz olmayacak, buna müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu. Eylemcilerden bazıları gösteriye fes takarak katıldı.Türkiye’de 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası dönemin Başbakanı Erdoğan da, oğlu Bilal Erdoğan ve 4 bakanın karıştığı yolsuzlukları yargıdan kaçırmak için benzer adımlar atmıştı. Suçlular yargıdan kaçırılırken yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye’deki yolsuzlukları araştıran polis, savcı ve hakimler hatta gazeteciler tutuklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ