İspanya gibi İngiltere de yaşlı ve genç hastalar arasında tercihini yaptı

İspanya'da bir doktorun göz yaşları içerisinde, koronavirüsle enfekte olan hastalar arasında solunum cihazı yetersizliği nedeniyle bu cihazların yaşlı hastalardan sökülüp gençlere takıldığını açıklamasının ardından, İngiltere de benzer bir karar aldı

Buna göre, ölme ihtimali yüksek yaşlı hastalardan sökülen solunum cihazları daha genç yaştaki hastalara takılabilecek.

İspanya'da solunum cihazlarına bağlı yaşlıların solunum cihazları alındıktan sonra acı çekmemeleri için sakinleştirici verilerek uyutulduklarını anlatan doktor, olup bitenleri göz yaşları içinde paylaşmıştı.
 
BBC Türkçe'nin haberine göre, İngiltere bu politikayı resmiyete döktü ve solunum cihazı sıkıntısı yaşanması halinde, ölüme daha yakın olduğu değerlendirilen yaşlı hastalardan bu cihazların alınarak daha genç ve yaşama ihtimali yüksek hastalara takılması kararlaştırıldı.

Ulusal Sağlık Servisi'nde (NHS) aşırı yoğunluk durumunda doktorların atması gereken adımlar konusunda bir rehber hazırlandı.

Tabipler sendikası ve meslek örgütü British Medical Association (BMA) tarafından yayımlanan belgede, durumu ilerleme kaydetmeyen Kovid-19 hastalarından solunum cihazlarının çıkarılıp hayatta kalma ihtimali yüksek olanlara takılması gerekebileceği belirtildi.

Çarşamba günü İngiltere'de koronavirüsten ölenlere 563 kişi daha eklendi ve toplam can kaybı 2 bin 352'ye yükseldi. Önceki güne kıyasla ölenlerin sayısında üçte bire yakın artış oldu. Vaka sayısı ise 29 bin 474 oldu.

Ülkede vaka sayısının hızla artmasıyla birlikte 30 bin yeni solunum cihazına daha ihtiyaç duyulduğu ancak bu oranın sadece yüzde 30'unun şimdilik karşılanabileceği belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ