“İran’da güvenlik güçleri protestoculara karşı “gerçek mermi” kullandı”

İran polisinin uçak düşürme olayını protesto eden halka gerçek mermi” ile ateş açtığı iddia edildi.

Batı medyası buna ilişkin sosyal medyada yer alan görüntülerin gerçek olduğunu belirtti. Bu arada İran Devrim Muhafızları’nın da sokaklara indiği belirtildi.

Tahran’daki Özgürlük Meydanı’nda (Azadi Meydanı) meydana gelen olaylara ilişkin Pazartesi günü sosyal medyaya görüntüler düştü.


Görüntülerde polisin göstericilere karşı “gerçek mermi” kullandığı iddia edildi.

AP GÖRÜNTÜLERİ DOĞRULADI

New York merkezli İran İnsan Hakları örgütüne de gönderilen görüntülerin gerçekliği Associated Press haber ajansı tarafından da doğrulandı.

Bir videoda gazdan kaçan insanların ‘Diktatöre ölüm’ diye bağırdığı duyuluyor. Bir başka videoda ise bacağından vurularak yaralanmış olan bir kadının olay yerinden taşınarak götürüldüğü görülüyor.

DEVRİM MUHAFIZLARI SOKAKLARDA

Siyah üniformalı ve kasklı polis kuvvetlerinin Pazar günü pek çok meydanda bu tür önlemler aldığı rapor edilirken Devrim Muhafızları üyelerinin şehirde motorsikletler ve sivil kıyafetlerle devriye gezdiği aktarılıyor.

UÇAĞIN VURULMASINI ÖRTBAS ÇABASI

Geçtiğimiz Çarşamba günü Ukrayna Havayolları’na ait bir uçak İran üzerinde düşmüş ve içerisindeki 176 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti. İran rejiimi olayı üç gün boyunca örtbas etmeye çalışmış ancak daha sonra ortaya çıkan veri ve kanıtlar ışığında geri adım atarak yanlışlıkla füze ile düşürüldüğünü kabul etmişti.

Uçağın içerisinde yurtdışında okuyan ve akademik çalışmalar yapan İranlılar ile onlarla birlikte İran’ı ziyaret eden Kanadalılar bulunuyordu. Olayın üzerinin kapatılmak istenmesi yas tutan İranlıları daha da öfkelendirdi. İran devlet televizyonunda çalışan iki kişi olayla ilgili haberlerin sansürlenmesi ve çarpıtılması nedeniyle istifa ettiklerini duyurmuştu.

ABD’YE MİSİLLEME ETKİLİ OLMADI

İran ABD’nin General Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından Irak’taki iki ABD üssüne füze atmış ve bu karşılık sonrası olası bir ABD cevabına karşı üst düzey alarma geçmişti. Üslere yapılan saldırıda ABD hiçbir kayıp vermediği için misilleme olmamış ve ABD sadece yeni yaptırımlar uygulanacağını açıklamıştı.

TRUMP’TAN İRAN’A UYARI

ABD Başkanı Donald Trump twitter hesabından paylaştığı mesajda Tahran’a seslenerek İngilizce ve Frasça büyük harflerle “protestocuları öldürmeyin, ABD’nin gözü üzerinizde” uyarısı yaptı.
 
İranlılar Kasım ayından bu yana yükselen gaz ve benzin fiyatları ile internete erişimin kesilmesi nedeniyle rejime karşı protesto gösterileri düzenliyor. Uluslararası Af Örgütü bu son dönemde yaşanan protestolarda 300 kişinin hayatını kaybettiğini rapor etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ