İran, İngiliz bandıralı petrol tankerine el koydu

İran'ın İngiliz bayraklı bir petrol tankerine el koyduğu açıklandı.


İran’ın İngiliz bandıralı bir petrol tankerine el koyduğu açıklandı.

İran medyası tarafından yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları’nın gemiye el koyduğu belirtilirken, İngiliz hükümeti konuyla ilgili acil bir açıklama istedi.


İran dün (18 Temmuz) Hürmüz Boğazı’nda 1 milyon varil ‘kaçak petrol’ taşdığını iddia ettiği bir gemiye el koyduğunu duyurmuş ancak bu geminin kime ait olduğunu belirtmemişti. Bugünkü haberde sözü edilen geminin dün bahsedilen tanker olup olmadığı ise henüz kesinlik kazanmadı.

Ayrıca İran geçen hafta Cuma günü (12 Temmuz) yine Hürmüz Boğazı’nda bir geminin yardım sinyali gönderdiğini bunun üzerine İran Devrim Muhafızları’nın bu gemiyi İran karasularına çektiğini açıklamıştı.

İNGİLİZ SAVAŞ GEMİSİNDEN UYARI

11 Temmuz günü ise İngiltere Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı’nda görev yapan savaş gemisi HMS Montrose’un, ‘British Heritage’ adlı İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalışan 3 İran teknesini uyardığını belirtmişti.
İngiliz savaş gemisinin, İran tekneleri ile petrol tankerinin arasına girerek duruma müdahale ettiği kaydedilmişti.

İRAN MENŞELİ GEMİYE İNGİLTERE EL KOYMUŞTU

İngiliz Deniz Kuvvetleri 4 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye yakıt taşıdığı iddiasıyla Cebelitarık Boğazı’nda İran menşeli “Grace 1” isimli petrol tankerine el koymuştu.

İran, tankere ABD’nin emriyle el konulduğunu iddia etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gemiye el konulmasından memnuniyet duyduğunu dile getirmiş ve “ABD ile müttefikleri Suriye ile İran’ın yasa dışı ticaretten kar elde etmesini engellemeye devam edecektir” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ