İran ilk ‘yerli’ savaş uçağını tanıttı: Türkiye ile birlikte üretebiliriz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın Kovsar (Kevser) adlı ilk gelişmiş yerli savaş uçağını tanıttı ve Türkiye ve Pakistan'la ortaklaşa uçak üretmeye hazır olduklarını söyledi.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın Türkiye ve Pakistan’la ortaklaşa uçak üretmeye hazır olduğunu duyurdu.

İran’ın Kovsar (Kevser) adlı ilk gelişmiş yerli savaş uçağının tanıtım töreninde konuşan Ruhani, “Müttefik, dost ve komşu Türkiye ve Pakistan’ın yardımıyla kademeli olarak uçak üretebiliriz” dedi.

Söz konusu ortak projenin üçte birini İran tarafından kalan kısmının diğer ülkeler tarafından üstlenebileceğini kaydeden Ruhani, seri üretimle üretilen uçak sayısının arttırabileceğini söyledi.


İran bugün ayrıca gelişmiş havacılık ve ateş kontrol sistemleriyle donatılmış dördüncü nesil Kovsar adlı savaş uçağını kendi imkânlarıyla ürettiğini açıkladı.

İran yerli savaş uçağını tanıttı

Öte yandan İran, Kovsar (Kevser) adlı ilk gelişmiş yerli savaş uçağını tanıttı. Uçağın tanıtım töreninde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani pilot köşküne oturarak uçağı inceledi.

İran medyası, gelişmiş havacılık ve ateş kontrol sistemleriyle donatılmış dördüncü nesil bir savaş uçağı olan Kovsar’ın yerli imkânlarla üretildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin emriyle havalanan uçak, savaş ve eğitim amaçlı tek ve çift kabin olarak kullanılabiliyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ