İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad tutuklandı

İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad´ın Bushehr´de yaptığı konuşmadaki ifadeleriyle kargaşa çıkarmak ve daha fazla gösteri yapılmasına neden olmak suçlamalarıyla tutuklandığı iddia edildi.
El-Kuds El Arabi gazatesinin Tahran´daki “güvenilir kaynaklara” dayandırdığı habere göre İran otoriteleri Ahmedinejad´ı Dini lider Ali Hamaney´in de onayıyla ev hapsine almak istiyor.

2017 Aralık ayı sonlarında Bushehr kentine bir ziyaret gerçekleştiren Ahmedinejad İran´ın “yanlış yönetimin” ceremesini çektiğini, mevcut Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani ve hükümetinin ülkeye sahip olduklarını sandığını ve halkın cahil olduğuna inandıklarını söylemişti.

İRAN’DA İNGİLİZCE YASAKLANDI

Öte yandan dün Yüksek Eğitim Konseyi’nin başındaki isim olan Mehdi Navid-Adham’ın, “Devlet ve özel ilkokullarda İngilizce öğretmek kanunlara aykırıdır” açıklamasının ardındna bugün İran’da bir açıklama yapıldı.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir yetkili, İran’da ilkokullarda İngilizce eğitiminin yasaklandığını söyledi. Daha önce İran’ın ruhani lideri Hamaney, İngilizce eğitiminin Batı’nın “Kültürel istilasına” sebep olduğunu söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ