İngiltere felakete hazırlanıyor: Ölüleri yakma tasarısı görüşülecek

İngiliz hükümeti, toplumsal bağışıklılık kazanılması için virüsün kontrollü bir şekilde yayılması stratejisini terk etti.


Ardından seri önlemler gelmeye başladı. Bugün İngiltere’de genel bir evden çıkma yasağı ve ölülerin kremasyonu yani yakılması konusu konuşuluyor. Gazeteci Tarık Toros, YouTube kanalından yaptığı canlı yayında görüşülmesi beklenen tasarıyı ele aldı.

İşte Tarık Toros’un o sözleri: (30. Dakikadan sonra)
“İngiltere’de bugün görüşülecek yasa salgın dönemiyle ilgili yasal düzenlemeleri içeriyor. Her hangi bir alternatif yoksa, ölen birinin cesedinin defnedilmesi ya da yakılma kararı aile bireylerine değil, yetkili merciilere bırakılıyor. Yasanın ilgili fıkrasında ‘cenazelerin taşınması, saklanması ve defnine ilişkin yetkiler’ başlıklı maddede aynen şöyle deniliyor: Cenazelerin akıbeti olabildiğince kişilerin tercihlerine göre belirlenecektir. Uygun saklama alanlarında yer olmaması ve alternatiflerinin bulunamaması halinde defin ya da kremasyon arasındaki tercih yetki verilen makamlara bırakılacaktır. (Yakabilirsiniz diyor, çok net) Bu bağlamda ölen kişinin arzusu dışında yapılan kremasyonu yasaklayan mevcut kamu sağlığı yasası askıya alınması gerekli görülmüştür.’ Bir ceset patlaması anında başvurulacak yöntem. Nisan-Mayıs kırmızı alarm. Bu işin şakası yok. Evde kalın. Fransa’da askerler otoparklarda sahra hastaneleri oluşturuyor. Durum bu… Boşuna söylemiyoruz evde kalın diye…”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ