İdlib’deki cihatçıların son umudu Türkiye

Cihatçıların son sığınağı İdlib’e yapılması beklenen operasyon yaklaşırken cihatçı gruplar umutlarını Türkiye’nin operasyonu önleme girişimine bağlamış durumda.
İdlib’deki Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Mustafa Secari Reuters haber ajansına beklenen operasyonla ilgili konuştu. “Bizi yakalarlarsa bizi bekleyen intikam ve katliamın boyutunun farkındayız. Bizi öldürecekler. İdlib savaşı bizim için ölüm kalım savaşı” diye konuştu.

‘GİDEBİLECEĞİMİZ BAŞKA BİR İDLİB YOK’

Bu gruplar sonuna kadar savaşmaktan başka seçenekleri olmadığını söylüyor. Reuters’a konuşan Muhammed Raşid, “Gidebileceğimiz başka bir İdlib yok. Ya burada öleceğiz ya da kalıp kazanana kadar direneceğiz” dedi.


İdlib’de çatışma gücü en yüksek grup El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’nin içinde bulunduğu Tahrir El Şam örgütü. Hem Tahrir El Şam hem de Özgür Suriye Ordusu Esad yönetimini ortak düşman olarak niteledi ve görüş ayrılıklarını bir kenara koyduklarını söyledi. Muhammed Raşid cepheye göndermek üzere yeni savaşçı eğitimini de hızlandırdıklarını belirtti.

‘ANKARA GÜVENCE VERDİ’

Reuters’a göre Ankara “muhalifleri” Rusya’yla İdlib konusunda yapılan görüşmeler konusunda bilgilendirdi. “Muhaliflere” göre Ankara günlük yaşamı felce uğratan yoğun hava saldırılarıyla bir operasyon düzenlenmemesi için bir uzlaşı planı üzerinde çalıştığı konusunda güvence verdi.

Cihatçı grupların bir diğer beklentisi de Türkiye’nin Afrin ve Cerablus’ta sağladığı hakimiyeti bundan sonra da muhafaza edebilmesi.

‘TÜRKİYE, İDLİB’İN GUTA OLMASINI ENGELLEYECEK’

Cihatçılar, Türkiye’nin diplomatik becerisinin ve sahadaki varlığının İdlib’in Halep, Deraa ve Doğu Guta’nın kaderini yaşamamasını sağlamasını umuyor. Cihatçıların komutanlarından Abdül Hekim El Rahmun, “Türkiye’nin varlığı sayesinde inşallah Guta senaryosu tekrarlanmayacak” diyor.

Bazı gruplarsa büyük beklenti içinde değil. Onlara göre Rusya Esad rejimine karşı tüm “muhalif” grupları yok etmeye niyetli. Onlara göre Rusya, Tahrir El Şam’ın bölgedeki varlığını Türkiye’ye İdlib’e askeri bir operasyon yapılmasını kabul ettirmek için bir bahane olarak kullanıyor. Cihatçılar, köprüleri havaya uçurup, hendekler kazarak beklenen İdlib operasyonuna hazırlık yapıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ