Hükümet yargıya müdahale edince Polonya halkı sokağa döküldü

İktidarın yargıda çok sayıda değişiklik yaptığı Polonya'da halk, güçler birliği ilkesine aykırılık gerekçesiyle sokağa çıktı: 'Sizi sindirmelerine izin vermeyin, bağımsız ve cesur olun.'
Polonya’da binlerce kişi, kendilerine yönelik yıldırma çabalarının giderek arttığını söyleyen yargıçlara destek vermek için sokaklara çıktı.

Polonya genelinde, yüzden fazla kentte gerçekleştirilen protestolarda yargı bağımsızlığına vurgu yapıldı, eylemciler ayrıca Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda tarafından yapılan bir yargıç atamasını sorguladığı için geçen hafta görevden alınan yargıç Pawel Juszczyszyn'in göreve iadesini talep etti.

Protestolara avukatlar ve yargıçlar da destek verirken, en geniş katılımlı protesto ise başkent Varşova’da Adalet Bakanlığı önünde yapıldı.


'BAĞIMSIZ VE CESUR OLUN'

Sputnik'teki habere göre, buradaki eyleme katılan yargıç Juszczyszyn, “Yargıç dostlarıma sesleniyorum: Sizi sindirmelerine izin vermeyin, bağımsız ve cesur olun" dedi.

Polonya’da iktidardaki milliyetçi, muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi hukuk sisteminde çok sayıda değişikliğe imza atmıştı. ‘Reformlar’ güçler ayrılığı ilkesini çiğnediği ve yargı bağımsızlığını ortadan kaldırdığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

AVRUPA KOMİSYONU DA KINADI

Avrupa Komisyonu da söz konusu değişiklikleri kınıyor.

Sistemin hâlâ komünist dönemin etkilerini taşıdığını savunan hükümet ise yolsuzlukla mücadele ve reform için bu değişikliklerin gerekli olduğunu iddia ediyor.

Yargıç atamalarının siyasi iktidar tarafından yapılmasını da savunan hükümet, başka AB ülkelerinde de benzer uygulamaların bulunduğunu belirtiyor.

Son olarak Adalet Bakanı Yardımcısı Lukasz Piebiak, muhalif yargıçları itibarsızlaştırmak amacıyla özel yaşamlarıyla ilgili söylentileri yandaş medyaya yaydığının ortaya çıkması üzerine istifasını vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ