Hazar Denizi'nin statüsü 20 yıllık müzakereler sonunda belli oldu

Petrol, doğal gaz ve havyar bakımından zengin kaynaklara sahip bölge Hazar Denizi'nin yirmi yılı aşkın süredir tartışmalara sebep olan yasal statüsü belirlendi.
Petrol, doğal gaz ve havyar bakımından zengin kaynaklara sahip bölge Hazar Denizi'nin yirmi yılı aşkın süredir tartışmalara sebep olan yasal statüsü belirlendi. Hazar'a kıyısı olan beş ülke Rusya, İran, Azerbayacan, Kazakistan ve Türkmenistan'ın liderleri Aktau liman kentindeki zirvede, 1996 yılından beri üzerinde çalışılan anlaşmayı imzalayarak denizin yasal statüsü konusunda uzlaştı.

Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasından bu yana Hazar Denizi'nin yasal statüsü tam olarak ortaya konmamıştı. Bu sebeple denize kıyısı olan ülkeler zaman zaman maden kaynaklarının mülkiyeti açısından karşı karşıya geliyordu.

1991'den yana 50 görüşme yapıldı


Hazar Denizi'yle ilgili bölge ülkeleri Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana 50'ye yakın görüşme yaptı. Aktau'daki toplantı 2002'den bu yana liderler zeviyesindeki beşinci zirve oldu.

Dünyanın en büyük kapalı denizi olan Hazar'da da yaklaşık 50 milyar varil petrol ve 300 trilyon metreküp doğal gaz bulunuyor.

Beş komşu ülke Kazakistan'ın Aktau liman kentindeki zirvede bir araya geldi. Zirvede hükümetler arası işbirliği anlaşmaları da imzalandı. 'Hazar Beşlisi' ayrıca daha önceki zirvelerde alınmış kararların uygulanışını da gözden geçirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ