Göreve hazırlanan Biden söz verdi: İlk 100 günde 100 milyon aşı

ABD’nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden, ekonomi planlarının ardından koronavirüsle mücadeleye ilişkin kritik açıklamalarda bulunarak, görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon doz aşı uygulanmasını hedeflediğini belirtti.


ABD’de Başkan Donald Trump’tan görevi devralmaya hazırlanan Joe Biden, koronavirüs mücadele planını açıklayarak, “Durum düzelmeden önce çok daha kötüye gidecek” dedi. Biden, ilk 100 günde 100 milyon aşı sözünü yineledi.

20 Ocak’ta yemin ederek göreve başlayacak olan Biden, salgın süreciyle ilgili mevcut durum ve ilerleyen dönemde yapmak istediklerini anlatırken, Trump yönetimini de eleştirerek Biden, “Durum düzelmeden önce çok daha kötüye gidecek. Yaptığımız değişikliklerin istatistiklere yansıması biraz zaman alacak” dedi.


100 GÜNDE 100 MİLYON DOZ

Görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon doz aşı uygulanmasını hedeflediğini belirten Biden, “Bunun gerçekçi olup olmadığını soruyorlar. İnanıyorum başarabiliriz. Şimdi büyük hedefler koyma zamanı” diye belirtti.

Mevcut aşı dağıtım çalışmalarını eleştiren Biden, “Bugün sorduğunuzda kimlerin aşılandığını bilmiyorlar. Çok sayıda aşı dondurucularda bekliyor. Aşı olmak isteyenler olamıyor” dedi.

STOKLAR İSTENEN SEVİYEDE DEĞİL

Biden, stokların şu an için yeterli miktarda olmadığını ancak artırmak için çalışacaklarını söyledi. Biden, aşıya erişimi artırırken ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) tavsiye ettiği takvim ve doz sayısının dışına çıkılmayacağının altını çizdi. Biden, herkesin FDA’nın tavsiye ettiği takvime uygun olarak 2 doz aşı olacağını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ