Fin Bakan yaptığı harcamayı kredi çekerek devlete iade etti

Finlandiya eski Maliye Bakanı ve Merkez Parti Başkanı Katri Kulmuni’yi koltuğundan eden devlet kasasından ödenen hitabet eğitimi parası Kulmuni tarafından devlete iade edildi.
Katri Kulmuni, facebook hesabından yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi: ”Hitabet eğitimi için devlet kasasından ödenen parayı yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen bankadan kendi adıma aldığım bireysel krediyle Çalışma ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlıklarına geri iade ettim. Sıradan fakir bir ailede büyüdüğüm için bir birikimim yoktu. Onun için bankadan bireysel kredi almak mecburiyetinde kaldım. Bir milletvekili ve Bakan olmamama rağmen seçim kampanyalarımı kendi cebimden finanse ettim ve bu yüzden bir birikim gerçekleştiremedim.”

Katri Kulmuni’nin bu açıklaması ilgili bakanlıklar tarafından devlete ait Yle haber ajansına doğrulandı.

BAKANI İSTİFAYA GÖTÜREN SÜREÇ


Finlandiya Maliye Bakanı ve Merkez Parti lideri Katri Kulmuni geçen yıl özel bir şirketten kamuoyu önünde konuşma dersleri ve eğitimi almış ve bu hizmet karşılığında da özel bir şirkete iki farklı bakanlık bütçesinden 50 bin euroluk bir ödeme yaptırmıştı. Finlandiya yasalarına göre 20 bin euroyu aşan hizmet alımlarında ihale açılması gerekiyor.

Katri Kulmuni daha sonra yaptığı basın toplantısında Sanna Marin hükümetindeki Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığından istifa ettiğini açıklamış ve Merkez Parti liderliği görevine ise devam edeceğini bildirmişti.

Helsinki Polis Müdürlüğü de konu ile ilgili bir soruşturma başlatmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ