Esad krematoryum inşa etti

ABD fotoğrafını yayınladı, günde 50 kişinin krematoryuma gönderildiği düşünülüyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Esad rejiminin, başkent Şam'a 45 dakika uzaklıktaki bir askeri cezaevine krematoryum inşa ettiğini öne sürdü.

Geçici olarak ABD Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Stuart Jones, "Sednaya cezaevinde gerçekleştirilen toplu cinayetlerin boyutunun gizlenmesi için bu krematoryumun inşa edildiğine inanıyoruz" dedi.

Uydu görüntüleri yayınlandı


Krematoryumun bulunduğu binaya ait olduğu iddia edilen uydu fotoğraflarını yayınlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu hapishanede günde yaklaşık 50 mahkûmun asıldığını ve bu kişilerin çoğunun krematoryumda yakıldığını düşündüklerini açıkladı.

2013 yılından bu yana çekilen görüntülerin yer aldığı fotoğraflardan Ocak 2015 tarihli olanında, binanın çatısındaki belli bir bölgedeki karın erimiş olduğu görülüyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün Şubat ayındaki raporunda, Sednaya askeri cezaevinde haftada 20 ila 50 arasında insanın asıldığı belirtilirken; son dört yıl içinde de 5 bin ila 13 bin arasında kişinin infaz edildiği bildirilmişti.

KREMATORYUM NEDİR
Krematoryum, cesetlerin yüksek sıcaklıklarda yakıldığı yer anlamına geliyor. Bazı dinlere mensup olanlar yakıldığı bu tip yapılar inşa edilmişti. Naziler de Yahudileri yakmak için benzer yapılar inşa etmişlerdi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ