Erdoğan, G20 zirvesinde miting yapmak için izin istedi

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, G20 zirvesi için Almanya'ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada yaşayan Türklere hitap etmek için resmi başvuru yaptığını açıkladı.
Rusya ziyaretini takip eden gazetecilere konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya’nın Hamburg kentindeki G20 Liderler Zirvesi’ne katılacak Erdoğan’ın buradaki Türk vatandaşlarına hitap etmek için izin talebinde bulunduğunu söyledi.

Alman basınında çıkan haberlerde G20 zirvesine katılmak üzere Almanya’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’daki Türklere hitaben konuşma yapmasının planlandığı bildirilmiş, Erdoğan’ın konuşma yapmak için etkinlik düzenlenebilecek salonlara başvurulduğu ve salonlardan olumsuz yanıt geldiği haberlerine yer verilmişti.

Türk siyasetçilerin Nisan ayındaki Anayasa referandumu öncesinde Almanya’da düzenlemek istediği etkinliklerin bazıları iptal edilmiş, Türk siyasiler Almanya’da etkinlik düzenlenecek salon işletmelerinin ya da ilgili belediyelerin salonların gerekli koşullara sahip olmadığı gerekçesiyle etkinlikleri iptal etmesini sert bir dille eleştirmişti.


Bu yöndeki bir başvurunun iki hafta öncesinden yapılması gerektiği yönünde Ankara’yı bilgilendirdiğini de anımsatan Gabriel, Erdoğan’ın G20 zirvesi dışındaki bir etkinliğe katılması için yaptığı talebi ‘uygunsuz’ olarak niteledi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ