Ege Adaları’nda sığınmacı kamplarındaki yoğunluğu protesto için Yunanlılar greve gitti

Yunanistan’ın Sisam, Midilli ve Sakız adalarında bölgesel ve yerel yönetimler ile meslek örgütleri sığınmacı kamplarının aşırı dolu olmasına dikkat çekmek için genel greve gitti.


Yunanistan’daki Midilli, Sakız ve Sisam adalarında, kamu kurumları ile meslek örgütleri göçmen krizine dikkati çekmek amacıyla bir günlük greve gitti, dükkanlar da kepenk kapattı.

Belediyelerin çağrısı üzerine, çeşitli derneklerin ve ada sakinlerinin de desteğiyle alınan bir günlük grev kapsamında, göçmen sorununun en yoğun yaşandığı adalardaki kamu kurumları hizmet vermedi, dükkanlar da açılmadı.


Bölgedeki siyasetçiler ve ticari işletmelerin bağlı bulunduğu dernekler yaptıkları açıklamada, “Atina hükumeti hemen her gün Türkiye’den gelen sığınmacıları adalarda kayıtlara geçirilmelerinin ardından anakaraya göndermeli” denildi.

KAMPLAR KAPASİTELERİNİN KAT KAT ÜZERİNDE

Midilli’deki en büyük sığınmacı kampı olan Moria resmi olarak 2 bin 840 kişilik kapasiteye sahip. Ancak kampta şu anda 19 bin sığınmacı kalıyor.

İnsan hakları kuruluşları uzun süredir adalardaki sığınmacı kamplarındaki yaşam standartlarının kötü olduğuna dikkat çekiyor.

Söz konusu adalara Türkiye’den hemen her gün yeni sığınmacıların gittiği belirtiliyor. Adalarda yeterli personel olmadığı için korunma hakkına sahip olmadığı tespit edilen sığınmacıların Türkiye’ye gönderilmesi işlemi de yapılamıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ