Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsünün adını “Covid-19” olarak değiştirdi

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) “Covid-19” adının verildiğini duyurdu.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık” dedi. Ghebreyesus, Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı tehdit eden yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) “Covid-19” adının verildiğini duyurdu.

İsveç’in Cenevre şehrinde bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında ‘Koronavirüsü’ hakkında bilgilendirme yaptı. Ghebreyesus, açıklamasında “Şimdi hastalık için bir adımız var ve bu Covid-19” ifadesini kullandı.


“Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık.” diye konuşan Ghebreyesus, virüse yeni isim verilmesinin “yanlış veya damgalayıcı” olabilecek diğer adların kullanılmasını önlemek için önemli olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, ayrıca yeni ismin gelecekteki tüm koronavirüs salgınları için standart bir format olarak kullanılma fırsatı vereceğine dikkati çekti.

“KORONAVİRÜSÜNÜN İLK AŞISI 18 AYDA TAMAMLANACAK”

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere “mümkün olabildiğince agresif” mücadele vermesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı. Ghebreyesus, “Bu yüzden bugün mevcut silahları kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.” ifadesini kullandı.

Bilim insanları koronavirüs hakkında “karışıklık ve damgalanmadan” kaçınmak için DSÖ’ye resmi bir isim verme çağrısında bulunuyordu.

KORONAVİRÜSÜNDE SON DURUM?

10 Şubat günü paylaşılan güncel verilere bakıldığında Corona Virüsü’nün 40 bin kişiye bulaştığı artan vaka sayısının ardından 3.410 kişinin hastalıktan kurtulduğu ve 910 kişinin de dünya genelinde hayatını kaybettiği gelen son bilgiler arasında yer aldı.

11 şubat günü paylaşılan güncel verilere göre ise Corona virüsünün bulaştığı kişi sayısında %10’a yakın bir artış gerçekleşerek 43.112 vaka doğrulanırken, 1.018 kişi de hayatını kaybetti. Kurtarılan ve tedavi edilen kişi sayısı 4.099 olarak belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ