Dünya Bankası’ndan Kovid-19 aşısı için 12 milyar dolarlık kaynak

Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerde Kovid-19 aşılarının, testlerinin ve tedavilerinin satın alınması ile dağıtımı için 12 milyar dolarlık kaynağı onayladı. Bu kaynak ile bir milyar insanın aşılanması planlanıyor.


Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, gelişmekte olan ülkelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının, testlerinin ve tedavilerinin satın alınması ile dağıtımını finanse etmek amacıyla 12 milyar dolarlık kaynağı onayladı.

1 MİLYAR KİŞİNİN AŞILANMASI HEDEFLENİYOR


Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada, söz konusu finansmanla bir milyara kadar insanın aşılanmasının desteklenmesinin amaçlandığı bildirildi. Açıklamada, gelişmekte olan ülkelerdeki vatandaşların güvenli ve etkili Kovid-19 aşılarına erişmelerinin gerektiği belirtilerek, finansman paketiyle gelişmekte olan ülkelere uluslararası ortaklarla koordinasyon içinde aşıların geniş ölçekte uygulanmasına hazırlanabilmeleri için finansman ve teknik destek sağlanacağı kaydedildi.

SALGININ SEYRİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN AŞI ÖNEMLİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Başkanı David Malpass, “Güvenli ve etkili aşılar ile güçlendirilmiş dağıtım sistemlerine erişim, pandeminin seyrini değiştirmenin anahtarıdır, yıkıcı ekonomik ve mali etkileri yaşayan ülkelerin dirençli bir toparlanmaya doğru ilerlemelerine yardımcı olur” değerlendirmesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ