DSÖ’den önemli uyarı: Virüs, küresel çapta çok daha kötüye gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm ülkeleri ikinci salgın konusunda uyardı. Ghebreyesus, “Salgın başladığından beri 6 ay geçti. Avrupa’da durum iyileşse de dünyada salgın çok daha kötü bir hale geldi.” dedi.


Yeni tip koronavirüs salgınında en korkunç rakamın dün kaydedildiğini bildiren DSÖ Başkanı, sadece bir günde 136 bin yeni vaka olduğunu vurguladı. Ülkelere ve insanlara temkinli olma çağrısını tekrarladı. Ghebreyesus, “Şu an ülkelerin önlemlerini kaldırmak için uygun bir zaman değil.” dedi. Bu yeni vakaların yaklaşık yüzde 75’inin Güney Asya ve Amerika katılarındaki 10 ülkeden geldiğini belirtti. DSÖ Başkanı ayrıca, “Avrupa’da genel durum iyileşse de küresel çapta çok daha kötü bir hal alıyor” şeklinde konuştu.

İKİNCİ DALGAYA ODAKLANMALIYIZ


Öte yandan örgütün Acil Durumlar Bölümü’nden sorumlu Dr. Mike Ryan ise, “İkinci dalgaları önlemek için neler yapmamız gerektiğine odaklanmalıyız. Amerika kıtasındaki ülkelerde vaka ve ölüm sayısı artışta.” ifadelerini kullandı.

DSÖ’de üst düzey görevde olan ve virüs ile ilgili teknik ekibi yöneten Maria van Kerkhove ise, “Güney Amerika için daha kapsayıcı bir yaklaşım sergilemeliyiz. Bu salgın bitmekten de çok öte bir konumda. Semptom göstermeyen hastalardan Covid-19’un bulaşması çok nadir görülüyor.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ