DSÖ: Koronavirüs süreklilik gösterecek!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını insanlık için uzun vadeli bir tehdit olduğuna ve hastalığın süreklilik göstermesinin beklendiğini açıkladı.
DSÖ merkezinin bulunduğu Cenevre’deki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesu, Covid-19 hastalarının tedavisinde etkili olabilecek ilaçlarla ilgili klinik deneylerin ilk sonuçlarının iki hafta içinde elde edilmesini beklediklerini ifade etti.

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan ise pek çok ülkede vaka sayılarında şu an tanık olunan artışın korkulan ikinci dalga değil, ilk dalganın ikinci tepe noktası (pik) olduğunu vurguladı. Ryan, “Dünyayı ikinci dalga sardığında ilkinden dersler çıkarmış olmak zorundayız” dedi.

Kovid-19’a karşı aşının hızlı bir şekilde kullanıma sunulabileceği yönünde umuda kapılınmaması uyarısı da yapan Ryan, kitlesel aşılamaların ne zaman başlayabileceğine dair spekülasyon yapmanın akıllıca olmayacağını belirtti. Ryan, yıl sonuna kadar bir aşı adayının etkisinin kanıtlanmış olabileceğini kaydederek “Ancak asıl soru, kitlesel üretime ne kadar süre içinde geçilebileceği. Şu an hiçbir aşı çalışması, aşının virüs üzerinde etkili olduğuna dair bir işaret sunabilecek kadar gelişmiş durumda değil.” ifadelerini kullandı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ