Deniz Yücel davasında karar çıktı

Alman Die Welt gazetesinin Türkiye eski muhabiri Deniz Yücel, “terör örgütü propagandası yapmak’’ suçundan 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Almanya’da yaşayan, ‘Die Welt’ gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, hakkındaki Cemaat davasından beraat ederken, “PKK terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul Başsavcılığı tarafından Yücel hakkında 15 yıl ve 3 ay hapis cezası isteniyordu. Yücel, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarıyla tutuksuz yargılanıyordu.

Gazeteci Yücel, yazdığı bir makale nedeniyle 14 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınmış, 27 Şubat’ta tutuklanmış ve 16 Şubat 2018’de tahliye edilmişti. Deniz Yücel’in tutukluluğu Türk-Alman ilişkilerinde gerilime yol açmıştı.


YURT DIŞI YASAĞI UYGULANMADI

Terör suçlamasıyla tutuksuz yargılanan ve tahliyenin ardından Almanya’ya giden Yücel’e, mahkeme tarafından adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı kararı verilmemesi, kararın siyasi olduğu eleştirilere neden olmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ