Demokratlar, Trump'ın sağlıklı olup olmadığını öğrenmek istiyor!

Demokratlar, ABD Temsilciler Meclisi’ne koronavirüse yakalanan Başkan Donald Trump’ın görevini yerine getirebilecek durumda olup olmadığına karar verecek bir komisyon kurulmasını öngören tasarı sundu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump’ın yeni tip koronavirüse yakalanması üzerine, görevini yerine getirebilecek durumda olup olmadığına karar verecek bir komisyon kurulmasını öngören bir tasarı sunduklarını açıkladı.

"GÖREVİNİ YERİNE GETİRİP GETİREMEYECEĞİ KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ"


Kongrede basın toplantısı düzenleyen Pelosi, tasarının Anayasa’nın 25. ek maddesine dayandığını belirterek, Trump’ın Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından başkanlık görevini tam olarak yerine getirip getiremediği konusunda endişelerinin olduğunu söyledi. Pelosi, Beyaz Saray’a ‘konu hakkında şeffaf olmadığı’ gerekçesiyle tepki gösterdi.

"AMACIMIZ DEVLETİN İSTİKRARININ DEVAM EDEBİLMESİ"

Pelosi, tasarıda öngörülen komisyonun bu konuda çalışmalarda bulunacağını kaydederek, “Bu tasarı, Trump’a yönelik bir şey değil. Kendisi zaten seçim günü halkın yargılamasıyla yüzleşecek ama yaşananlar gelecekteki başkanlar için bir süreç oluşturmamız gerektiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. Tasarının 3 Kasım’daki başkanlık seçimiyle herhangi bir ilgisinin olmadığını savunan Pelosi, amaçlarının devlet istikrarının devam edebilmesi için başkanın kapasite olarak yeterli seviyede olduğu konusunda Amerikan halkına bir güvence vermek olduğunu belirtti.

"SALGIN, BİR VEKALET PLANINA İHTİYAÇ OLDUĞUNU GÖSTERDİ"

Bununla birlikte tasarıyı hazırlayan Anayasa Profesörü Vekil Jamie Raskin de Pelosi’ye destek vererek, “Koronavirüs salgını bizlere başkanın görevini yapamaması durumunda bir vekalet planına ihtiyaç olduğunu gösterdi” dedi. Başkanın görevini sürdüremeyecek duruma gelmesi halinde yapılacakları belirleyen Anayasanın 25. ek maddesinde, “Başkan Yardımcısı, Başkanın kabinesinin çoğunluğu ya da kongrenin bir organı, başkanın görevini yerine getiremeyecek durumda olduğunu bildirebilir” ifadesi yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ