Çin ve Hindistan arasında sınır gerilimi

Çin ve Hindistan arasında sınırdaki yol yapım çalışması nedeniyle başlayan gerilim karşılıklı sınır ihlali suçlamalarıyla deva ediyor.
Her iki ülke askerlerinin sınırda çatışma pozisyonu aldığı öne sürülürken, Şangay İşbirliği Örgütü'nün duruma müdahale etmesi bekleniyor.Çin-Hindistan sınırında yer alan Hindistan’a bağlı Sikkim eyaletinde, önceki haftalarda Çinli ve Hindistanlı birliklerin karşı karşıya gelmesinin ardından gerilimi artıran yeni bir gelişme daha yaşandı. Çin, Hindistan’ı Sikkim ve Tibet bölgeleri arasında sınır ihlali yapmakla suçluyor.

Çin tarafının iddiasına göre, kendi sınırları içerisindeki bir yol yapım çalışmasına Hindistan askerleri müdahale etti. Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Ren Guoqiang, Sikkim eyaleti sınırlarında egemenlik haklarının bulunduğu DongLang’da yürütülen yol çalışmasının Hindistan ordusuna bağlı askerler tarafından engellenmeye çalışıldığını belirtti. Bakanlık sözcüsü yaşanan gelişmenin sınırdaki huzura ‘ciddi şekilde zarar verdiğini’ de söyledi.

Hindistan tarafı ise Çin’i, Tibet’e gitmeye çalışan hacı adaylarına zorluk çıkardığı için suçluyor.


HER İKİ ÜLKE ŞİÖ ÜYESİ

Öte yandan henüz teyit edilmemiş iddialara göre her iki tarafın askerleri de sınırın sıfır noktasında sıcak çatışma pozisyonuna da geldiler. Ancak uzmanlar iki ülkenin de Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olduğunu hatırlatarak gerilimin kısa sürede sonlandırılacağını belirtiyor.

Geçen günlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu birlikleri Sikkim sınırında Hindistan’a ait sığınaklara zarar vermiş, yaşanan gelişmeler üzerine iki ülke ordusu arasında gerilim yaşandığı bildirilmişti.

Bölgede en son 1967 yılında Hindistan ve Çin arasında askeri çatışmalar yaşanmıştı.

Hürriyet
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ