Bulgar gazetecinin öldürülmesine Almanya ve AB'den tepki

Bulgar gazeteci Viktoria Marinova’nın öldürülmesine Almanya ve Avrupa Birliği’nden tepki geldi. Avrupa Birliği cinayetin sorumlularının bir an evvel bulunup yargılanması gerektiğini belirtti.

Cansız bedeni Cumartesi günü Bulgaristan'ın Rusçuk kentinde bulunan Bulgar gazeteci Viktoria Marinova'nın öldürülmesiyle ilgili Avrupa Birliği ve Almanya'dan tepkiler geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Bulgar gazeteci Marinova'nın öldürülmesiyle ilgili Pazartesi günü bir açıklama yayınladı. Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "vahşi ve korkunç" olarak tanımladığı cinayet nedeniyle "derin üzüntü" duyduklarını söyledi. Sözcü cinayetin hızlı ve kapsamlı bir biçimde aydınlatılması gerektiğini de ifade etti.

Avrupa Komisyonu da Brüksel'de yaptığı açıklamada sorumluların yargı önüne çıkartılması için "hızlı ve titiz bir inceleme" yapılmasını istedi. Komisyon açıklamasında, "Özgür basın olmadan demokrasi olmaz" ifadelerini kullandı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Viktoria Marinova'nın korkunç bir biçimde öldürülmesinden şoke olduk. Yine cesur bir gazeteci yolsuzluğa karşı hakikat için verdiği mücadelede hayatını kaybetti" dedi. Timmermans sorumluluların Bulgar makamları tarafından bir an evvel yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirtti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ