Böylesi görülmedi: ABD ekonomisi yüzde 32.9 küçüldü!

ABD’de ikinci çeyrek ekonomik verileri açıklandı, gayri safi yurtiçi hasılda yüzde 32,9 daralma kaydedildi.
Korona salgınının oluşturduğu kriz, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) eşi görülmemiş bir ekonomik gerilemeyi tetikledi.

Washington‘da bulunan Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre, gayri safi yurtiçi hasıla nisan ayından haziran ayına kadar yüzde 32,9 daraldı. Piyasa beklentisi, ekonominin yüzde 34,1 küçülmesi yönündeydi.

1947’DEN BERİ KAYDEDİLEN EN BÜYÜK EKSİ PUAN


Ekonomik gerilemenin 1947’den bu yana yaşanan en güçlü gerileme olduğu belirtiliyor. Ocak-Mart ayları arasını kapsayan ilk çeyrekte ülke ekonomisi yüzde 5 küçülmüştü.

Verilere göre, son zamanlarda yaşanan ciddi düşüş, ekonominin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan tüketim harcamalarının önemli ölçüde azalmasından kaynaklanıyor. Seyahatler artık mümkün değil, restoranlar, barlar, kültürel alanlar ve dükkanlar da salgın sürecinde kapandı; bu tablonun, harcamalarda azalmayı beraberinde getirdiği belirtiliyor.

‘KRİZDEN ÇIKIŞ HIZLI OLACAK’

Nisan ayında Kronos‘a konuşan ünlü yatırımcı bankası JP Morgan Chase ekonomistlerinden Mehmet Özhabeş ikinci çeyrekte yüzde 40’lık bir küçülme beklendiğini açıklamış, “Maalesef klasik bir resesyon değil” tanımlanmasında bulunmuştu.

Özhabeş bu durumun uzun sürmeyeceğini de şu sözlerle belirtmişti, “Mesela Amerika’da ikinci çeyrekte ekonomide senelik bazda yüzde 40 küçülme bekliyoruz. Amerika 1950’den beri bir çeyrekte en fazla yüzde 7.4 küçüldü. Yani ciddi bir daralma olacak. Ama krizden çıkışta hızlı olacak. Daralmanın ardından bir sonraki çeyrekte yüzde 23 büyüme bekliyoruz. İşsizlik oranının ise ikinci çeyrekte yüzde 20’ye çıkmasını bekliyoruz. Hükümetin açıkladığı yardım paketleri, işsizliğin daha da artmasını engelleyecektir.”

17 MİLYON KİŞİ İŞSİZ

Ekonomik durgunluğun bir sonucu olarak ABD’deki milyonlarca insan işini kaybetti. Çalışma Bakanlığı, birbirini izleyen 19 haftada, bir milyondan fazla insanın işsizlik ödeneği için başvurduğunu bildirdi. ABD’de şu anda toplam 17 milyon kişi işsiz.

Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü tarihi bir ekonomik gerileme konusunda uyarı yapmış ve ekonomik görünümün son derece belirsiz olduğunu açıklamıştı.

ABD’de günde yaklaşık 60 bin yeni korona enfeksiyonu rapor ediliyor. Salgın özellikle nüfusun yaklaşık üçte birinin yaşadığı ülkenin güney ve batısındaki şehirleri etkiliyor. Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre, ABD’de bu zamana kadar Covid-19, 150 binden fazla ölüme sebep oldu,  4.4 milyon vaka kaydedildi. 

Kaynak: Kronos Haber
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ