Boris Johnson resmen istifa etti

Kabinesindeki beş bakan dahil 50'yi aşkın hükümet görevlisinin istifası sonrası görevi bırakma konusunda büyük bir baskı altında kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Downing Street önünde yaptığı basın açıklamasında istifa ettiğini duyurdu.

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, kabine bakanları ve Muhafazakar Partisi’nden onlarca milletvekilinin son 24 saatte görevlerini bırakmasının ardından istifa ettiğini açıkladı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderliğinden istifa eden Johnson’ın yerine sonbahara kadar yeni bir liderin seçilmesi, ardından Johnson’ın başbakanlık koltuğunu yeni lidere devretmesi bekleniyor.


SİYASETTE HİÇ KİMSE VAZGEÇİLMEZ DEĞİLDİR

İngiltere Başbakan Boris Johnson, Başbakanlık ofisinin bulunduğu Downing Street önünde yaptığı basın açıklamasında istifa ettiğini duyurdu. Johnson, “İngiliz halkına verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyorum. Sizin çıkarlarınıza hizmet edilecek” dedi.

Siyasette hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığını söyleyen Johnson, “Akıllı ve Darwinist sistemimiz başka bir lider çıkaracaktır.” dedi. Johnson yeni lidere de destek vereceğini söyledi.

REKOR SAYIDA İSTİFA GELDİ

Boris Johnson, kendisini İngiltere tarihindeki herhangi bir başbakanın bir günde en fazla bakanlık istifasına sahip olma konusunda şüpheli bir konumda bulmasına rağmen Çarşamba günü istifa etmeyi reddetmişti.

İlk istifalar Salı gecesi, Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid’ten gelmişti. Önceki gün kabineden ilk istifa eden Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın yerine getirilen Nadim Zahawi dahil kabineden üst düzey isimler, Johnson’a istifa çağrısında bulunmuştu. Toplamda 5 bakan görevi bırakma kararı aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ