Boeing'in insansız savaş uçağı tasarımından 3 yıl sonra havalandı

ABD'li Boeing ile Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ortaklığında yürütülen insansız savaş uçağı projesi Loyal Wingman ilk uçuşunu başarıyla tamamladı.

ABD'li havacılık ve savunma şirketi Boeing, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile geliştirdiği "Loyal Wingman" adlı insansız savaş uçağının ilk uçuşunu Avustralya'da yaptığını bildirdi.  

Boeing'den yapılan yazılı açıklamada, "Boeing Avustralya ile Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerinin geliştirdiği insansız Loyal Wingman uçağı, ilk uçuşunu başarıyla  tamamladı" ifadesi kullanıldı. 


Uçağın Avustralya'daki Woomera Uçuş Merkezi'nde bir Boeing pilotu tarafından uçurulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yer trafik unsurlarını tescil eden taksi, navigasyon, kontrol ve pilotaj ara yüzüne yönelik çok sayıda testten sonra uçak, uçuş işlevselliği ve Hava Gücü Takımlaşma  Sistem tasarımlarına uygunluğunu teyit etmek üzere önceden belirlenmiş rotada farklı hız ve irtifada uçmadan önce kendi gücüyle başarılı kalkışını tamamladı."
   
YAPAY ZEKA KULLANILACAK


Açıklamada, uçağın insanlı ve insansız hava araçları ile kol uçuşu ve takım görevi yapmak üzere yapay zeka kullanacağı ifade edildi.

Keşif, gözetleme, istihbarat ve elektronik harp görevlerinde de kullanılması planlanan insansız uçak, tasarımdan uçuşa kadar süren üç yıllık süreçte üretildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ