Beyrut’ta büyük patlama: Onlarca ölü, binlerce yaralı var

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta çok güçlü peş peşe patlamalar meydana geldi. Beyrut limanında yaşanan patlamanın patlayıcı madde dolu bir depodan kaynaklandığı açıklandı.
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta çok güçlü peş peşe patlamalar meydana geldi.

Beyrut limanında yaşanan patlamanın patlayıcı madde dolu bir depodan kaynaklandığı açıklandı.

Yetkililerin açıklamasına göre patlama sonrası en az 2 bin 700 kişi yaralandı, 50 kişi ise hayatını kaybetti.
Kentin limana yakın kısmında patlamanın etkisiyle binaların çöktüğü ve enkaz altında kalanların olduğu ifade edildi.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi, patlamanın etkisiyle elçiliğin camlarının kırıldığını belirtirken iki Türk vatandaşının hafif şekilde yaralandığı açıklandı. Patlamanın KKTC'den de hissedildiği ifade edildi.

Yerel kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, Beyrut’ta meydana gelen patlama eski Başbakan Saad Hariri’nin evine oldukça yakın bir bölgede bulunuyordu.

Lübnan medyasının haberine göre, Hariri’nin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.Patlamanın ardından bir süredir Lübnan’la gerilim yaşayan İsrail’e gözler çevrilmişti. Reuters’a konuşan bir İsrailli yetkili İsrail’in patlamayla bir ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Lübnan Hizbullah’ı da patlamanın kaynağının, İsrail tarafından kendilerine ait silah depolarına yönelik gerçekleştirilen bir saldırı olduğu iddiasını yalanladı.

Hizbullah’a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut’taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ