Bağdat'tan Ankara'ya: Müdahaleye izin vermeyiz

Irak'tan Türkiye'ye Kerkük mesajı: Irak'ın içişlerine dışarıdan müdahaleye izin vermeyiz
Irak Başbakanı Haydar İbadi, komşu ülkelerin Kerkük'te resmi kurumlara asılan Kürdistan bayrağı nedeniyle Irak'ın içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek Türkiye’ye dolaylı olarak tepki gösterdi.

Erbil merkezli Rudaw sitesinin haberine göre İbadi, dün düzenlediği basın toplantısında, Kerkük'te resmi kurumlarda Kürdistan bayrağının göndere çekilmesine ilişkin olarak, "Kerkük yerel yönetiminin anayasa maddelerine uyması ve ferdi kararlar almaması gerekiyor. Kerkük Valisi ve meclisini kentin birliğini muhafaza etmeye çağırıyorum" dedi.

Kürdistan bayrağının 10 yıldır Kerkük'te asılı durduğunu söyleyen İbadi, Kerkük Valisi ve İl Meclisi'ne, "IŞİD’le mücadele döneminde kentte yaşayanların birbirine kenetlenmesi gerekirken, bunu neden yapıyorsunuz?" diye sordu. Kerkük’teki tüm kesimlere dayanışma çağrısı da yapan İbadi, "Bu karardan Kürtler ve diğerlerinin çıkarı için vazgeçin" ifadesini kullandı.


İbadi, komşu ülkelerin Kerkük'teki Kürdistan bayrağı nedeniyle Irak'ın içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Irak'ın içişlerine dışarıdan müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz. İç anlaşmazlıkların çözümü için tüm tarafların işbirliği yapması gerekir."

Erdoğan, dün yaptığı konuşmada, "Kerkük'te milli bayrak dışında ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. O bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Irak Bölgesel Kürt Yönetimine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönün" demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ