Azerbaycan camilerden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladı

Azerbaycan yüksek sesle okunan ezana yönelik son günlerde gelen şikâyetlerin artması üzerine hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladı.


Ülkede “Yüksek sesli ezan nedeniyle hasta ve çocuklar uyuyamıyor” yönünde giderek artan şikayetler yaşanıyordu. Yasağın ardından müezzinler geçmiş dönemde olduğu gibi minarelere çıkarak çıplak sesle ezan okumaya başladı.

Azerbaycan’ın Diyanet İşleri Başkanlığı konumundaki Kafkas Müslüman İdaresi yetkilileri, geçtiğimiz çarşambadan beri yasağın yürürlükte olduğunu duyurdu. Kurum sözcüsü Akif Agayev, "Kamuoyundan birçok şikayet almıştık. Bu, ezanın yasaklanması anlamına gelmiyor. Sadece hoparlörü kaldırdık" dedi. 


Başkent Bakü’deki Sultanali Camii’nde öğle namazı kılan cemaat ise yasağı protesto etti. Cemaatteki bir kişi, AFP’ye yaptığı açıklamada, "Şehirde bu kadar gürültü varken, hoparlör olmadan ezanı nasıl duyacağız? Hıristiyan ülkelerde çan sesini yasaklıyorlar mı" dedi. Ülkedeki önde gelen dini cemaatler de yasağın “Ateist-Bolşevik” uygulamaları hatırlattığını söyledi.

Sultanali Camii’nin imamı İbrahim Yarıyev ise yasağın "demokratik bir gereklilik" olduğunu söyledi ve sağduyu çağrısı yaptı. İmam rahatsız edilmemek isteyenlerin haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ