Avusturya: Ayasofya, provokasyon zincirindeki en son halka

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesini AKP hükümetinin “provokasyon zincirindeki en son halka” olduğunu öne sürdü, Batı’nın artık Türkiye ile sert bir dille konuşması gerektiğini söyledi.


Danıştay kararı ile Ayasofya’nın 86 yıl sonra yeniden ibadete açılmasının ardından Avrupa’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’yı kendi siyasi amaçları için sömürdüğünü iddia etti. Avusturyalı Bakan, “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi gerçeği bize açıkça dinin AKP hükümeti için ön planda olmadığını, aksine dinin bölücü bir siyasi ideoloji için kullanıldığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Raab, Ayasofya müzesinin daha önce farklı kültür ve dinlerden milyonlarca insana açık olduğunu, onlarca yıldır birlikte barış içinde yaşama felsefesinin önemli ve güzel bir simgesi olduğunu sözlerine ekledi.Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Fotoğraf: Andi Wenzel

AB TÜRKİYE İLE SERT KONUŞMALI

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg de Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi kınadı ve bunun Türkiye’nin uyguladığı “provokasyon zincirindeki en son halka” olduğunu söyledi. Schallenberg, ayrıca Libya ve Kuzey Irak’taki son siyasi gelişmeler ışığında Türkiye’nin dış politikasına değinerek “Türkiye’nin Avrupa için güvenilir bir ortak” olmadığını öne sürdü.

AB KATILIM MÜZAKERELERİNE SON VERİLMELİ

Bakan, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı güçlü bir politika izlemesi, inandığı değerler doğrultusunda Türkiye ile sağlam bir dile açıkça konuşması gerektiğini vurguladı.

Schallenberg daha önce de dile getirdiği, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerine son verilmesi çağrısını yineleyerek, “AB’nin net olması ve bu gidişata bir dur demesi gerektiğini, bu tür şeylerin artık izin verilemez olduğunu” kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ