Avrupalılar Türk vatandaşlığı için sıraya mı girdi?

Türkiye’nin salgınla mücadeledeki başarısı(!) nedeniyle Avrupalıların Türk vatandaşlığına geçmek için sıraya girdiği yönündeki haberlerin ‘yalan’ olduğu teyit edildi! Teyit.org’un haberine göre Avrupa’nın hiçbir ülkesinde böyle bir gündem bile yok!
teyit.org’un haberi şöyle; “Türkiye bu süreçte öyle başarılı bir sınav vermişti ki, bazı Avrupa vatandaşları ülkelerindeki sağlık sisteminin başarısızlığı nedeniyle Türk vatandaşı olmak için sıraya girmişti. İbrahim Acar imzalı iki haberde, Batı ülkelerinin Covid-19 ile mücadelede başarılı olmadığı belirtilerek ölüme terk edilen yaşlı vatandaşların Türk vatandaşı olmak istedikleri iddia ediliyordu.

HABER ANEKDOTLAR ÜZERİNE KURULU

Haber bazı danışmanlık firmalarından alınan görüşler üzerine kurgulanmıştı. Teyit, konu hakkında bilgi almak için haberi hazırlayan İbrahim Acar’a da ulaştı. Acar, haber kaynağı olarak danışmanlık ofislerini kullandığını, başka bir veriden yararlanmadığını belirtti. Bunun üzerine Teyit, haberde yer alan danışmanlık şirketlerini aradı.


Haberde yer alan Elit Danışmanlık Şirketi yöneticisi, yaptığımız görüşmede her yıl yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı edinimi ile ilgilenen kişilerin sayısının arttığını belirtti. Kanada, ABD, Fransa, Britanya gibi farklı ülkelerden de aramalar aldıklarını, ancak bu kişilerin önemli bir kısmının Ortadoğu asıllı olduğunu da ekledi.

Haberde kaynak olarak gösterilen bir diğer danışmanlık şirketi ise Beta idi. Şirket yetkilileri, geçmiş yıllarda Türk vatandaşlığına geçmek isteyen üç dört Avrupalı varken, pandemi döneminde dokuz ona yükseldiğini söyledi. Fakat anlaşılan o ki bu veriler tutulmuyordu. Şirket, kendilerine telefonla ulaşanlardan yola çıkarak kabataslak ve anekdotal bir sonuca varmış. Bu sonucun veri niteliği taşıyan bir haber kaynağı olarak değerlendirilmesi ise güç. Haberde adı geçen kaynaklardan, Karaçay Hukuk Bürosu yetkilileri ise Avrupa vatandaşları özelinde bir veriye sahip olmadıklarını ancak gelen aramalara bakarak mevcut danışanlarının Ortadoğu ülkelerinden olduğunu söyleyebileceklerini belirtti.

AVRUPA’DA BÖYLE BİR GÜNDEM YOK!

Teyit, ayrıca İspanya, Norveç, İran, Pakistan, Fransa ve İtalya gibi ülkelerdeki Türkiye büyükelçiliklerine de e-posta ile ulaştı. Birçoğu henüz cevap vermiş değil; İran ve İtalya Büyükelçilikleri ise İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi alınabileceğini belirtti. Ancak 1 Haziran itibariyle İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü telefonlara yanıt vermedi.Anahtar kelimeler ile internette arama yaptığımızda, bazı Avrupa vatandaşlarının Türk vatandaşı olmak istemeleri gibi bir gündem olmadığını görüyoruz. İspanyol doğrulama platformu Malditas, İspanya gündeminde Türk vatandaşlığına talep arttı gibi bir konunun gündeme gelmediğini belirtti. Benzer şekilde, Türk vatandaşlığı gündemini araştıran France 24 ülkede böyle bir gündem ya da haber olmadığını söylediler. Norveç’ten Faktisk de sağlık temelli endişelerle diğer ülkelerden vatandaşlık edinme ile ilgili bir gündem olmadığı belirtti.
Eurostat’ın verilerine göre 2018’de 2017’ye kıyasla yüzde 4’lük bir düşüşle 672 bin 300 kişi Avrupa Birliği’nde 27 ülkenin vatandaşlığını elde etti. En çok vatandaşlık veren beş ülke arasında Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, İsveç var. İddialarda Türk vatandaşlığına geçmek istediği belirtilen İtalya, Fransa, İspanya gibi ülkelere pandemi öncesi vatandaşlık ilgisinin yoğun olduğu söylenebilir. Ayrıca, 2018’de Avrupa Birliği vatandaşlığı kazananların yaklaşık yüzde 84’ü daha önce AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşlarıydı. Vatandaşlık kazananların geldikleri ülkeler ise yüzde 10 ile Fas, yüzde 7,1 ile Arnavutluk, yüzde 4,2 ile Türkiye ve yüzde 3,4 ile Brezilya.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ