Avrupa Birliği: Aşı pasaportu olmayana vize yok

AB aşı pasaportu sahiplerine seyahat serbestisi, restoran, sinema- tiyatroya girme hakkı tartışırken, “aşısız” olanlar AB vizesi alamayacak. Oturma izniyle veya zorunlu vizeyle gidebilenler, negatif testi olsa bile 10 gün karantinada kalacak.


Avrupa Birliği liderleri, 21 Ocak Perşembe akşamı telekonferans sistemiyle “aşı pasaportunu” tartışarak yeni bir sistem oluşturacak. Aşı pasaportu, ülkeler arası ya da bölgeler arası seyahat hakkı, restoran ve sinema-tiyatrolara girme hakkına ayrıcalık tanıyacak.

Seyahat hakkı aşı pasaportuna bağlanırsa, Türkiye vatandaşları da aşı pasaportu almadan vize başvurusunda bulunamayacak. Zorunlu nedenlerle vize alanlar ise, aşı yaptırmamışsa AB’ye gidemeyecek veya izin verildikten sonra gidebilirse bile, en az 10 gün karantinada kalacak. Negatif test sonucu karantina şartını kaldırmayacak.


ORTAK YAKLAŞIM ÇAĞRISI

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Almanya Başbakanı Merkel ve diğer liderlere bir mektup yazarak, “Aşılama başlayınca, doğal olarak aşı pasaportu ya da sertifikalarla ilgili tartışmalar da başladı. Ortak bir yaklaşım benimsenmeli. Bu yoksa, aşı pasaportlarının hangi şartlar altında ve nerelerde kullanılacağı belirlenmeli” dedi.

NİSAN AYINDA HAYATA GEÇECEK

Aşı olan kişilerin, olmayanlara göre daha avantajlı pozisyona sahip olmaları bekleniyor. Ancak, aşılanan kişi sayısının artmasıyla bu tartışmalar azalabilir. Yunanistan, tüm Avrupa’da tanınan ve seyahat serbestisi sağlayan bir “ortak bir aşı pasaportu” için kampanya yürüttü.

Aşı pasaportunun mart veya nisanda hayata geçebileceği belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ