Arnavutluk, bir Türk vatandaşının yönettiği insan kaçakçılığı çetesini çökertti

Arnavutluk Polisi, bir Türk’ün liderliğini yaptığı insan kaçakçılığı çetesini çökertti. Türk vatandaşı dahil sekiz kişi gözaltına alındı.


İnsan kaçakçılığı çetesinin Suriye, Irak ve Türkiye’den anlaştığı kişileri Yunanistan sınırından Arnavutluk’un güneyindeki dağlık bölgeden ülkeye soktuğu, ardından kuzeydeki Karadağ üzerinden Avrupa Birliği ülkesi Hırvatistan’a ve diğer Avrupa ülkelerine götürdüğü belirtildi.

Bir Türk vatandaşının liderliğini yaptığı insan kaçakçılarının, kaçırdığı kişilerden yüksek fiyatlar aldıkları kaydedildi.


AB SINIR TEŞKİLATI FRONTEX ARNAVUTLUK-YUNANİSTAN SINIRINDA 22 MAYIS’TA GÖREVE BAŞLADI 

Avrupa Birliği’nin sınır teşkilatı Frontex’in de destek verdiği operasyonda Arnavutluk Polisi, Türk vatandaşı dahil sekiz kişiyi gözaltına aldı.

Çeteye yönelik operasyonun, Avrupa Birliği’ne girmeyi planlayan Arnavutluk’ta yapılan ilk insan kaçakçılığı operasyonu olduğu açıklandı.

Avrupa Birliği’nin sınır teşkilatı Frontex, 3 hafta önce Arnavutluk’un Yunanistan sınırında insan kaçakçılığı ve örgütlü suçlarla mücadele için görev yapmaya başlamıştı.

Arnavutluk’ta yapılan operasyonun Frontex’in Avrupa Birliği dışında yaptığı ilk operasyon olduğu kaydedildi.

Arnavutluk Sınır Teşkilatı, Frontex’in 22 Mayıs’ta Arnavutluk-Yunanistan sınırında göreve başlamasından beri 229 kaçak göçmenin yakalandığını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ