Ankara’nın yalanladığı Rusya’dan ikinci parti S-400’lerle ilgili açıklama: İmzalar atıldı

Türkiye ile ABD arasında gerilime sebep olan S-400'lerle ilgili Moskova'dan yeni bir açıklama geldi.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İş Birliği Dairesi Başkanı Dimitri Şugayev, Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400’lerle ilgili konuştu.

Geçen hafta Rusya’nın ikinci parti S-400’leri gönderme hazırlığı içerisinde olduğu iddia edilmiş fakat Ankara bu iddiaları yalanlamıştı.


Şugayev, Rus S-400 uçaksavar füze sisteminin ikinci alayının tedarikine ilişkin sözleşmenin imzalandığını ve hayata geçirilmeye başladığını söyledi.

Rus medyasına açıklamalarda bulunan Şugayev, “Diğer hususların yanı sıra sistemin ayrı bileşenlerinin üretiminin yerelleştirilmesini sağlayan (ikinci S-400 alayının Türkiye’ye tedariki ile ilgili) sözleşme belgesi imzalanmış bulunuyor. Sözleşme şu anda hayata geçiriliyor” dedi.

Şugayev, S-400 hava savunma sisteminin teknik ve taktik becerilerine ulaşabilecek bir hava savunma sistemi üretilmesinin çok zor olduğunu da öne sürdü.

TÜRKİYE YALANLAMIŞTI

Geçen hafta Rusya’nın yaptığı açıklamanın ardından Savunma Sanayi Başkanlığı(SSB) resmi kaynakları yanıt vermişti. Yapılan açıklamada, “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir” denildi.

Türkiye iki yıl önce Rusya’dan iki set S-400 sistemi alınması için anlaşma yapmıştı. Birinci set Türkiye’ye teslim edilirken, Ankara ikinci set için teknoloji transferi ve yurtiçinde üretim unsurlarının da sözleşmeye dahil edilmesini istemişti.

Ancak S-400‘lerin Türkiye’ye tesliminin üzerine ABD Türkiye’yi yeni nesil F-35 savaş uçağı programından çıkarmış ve Ankara’ya askeri yaptırım başlatmıştı.

Rusya üst düzey askeri yetkilisi Dmitry Şugayev’in TASS haber ajansında yer alan açıklamasında, “İlgili sözleşmenin imzalandığını belirtmek istiyorum. Bu sözleşme sistemin belli parçalarının üretiminde yerelleştirilmesini öngörüyor” ifadesi yer aldı.

Reuters’a bilgi veren bir Türk savunma yetkilisi de, “S-400 hava savunma sistemi hakkındaki süreç anlaşmadaki haliyle devam ediyor, imzalanmış yeni bir anlaşma yok. Konuşulan konular teknoloji transferi, hangi parçaların Türkiye’de üretileceği” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ