Almanya, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını yaz sonuna kadar uzattı

Türkiye'nin itirazlarına rağmen Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını 130 ülkeyle birlikte 31 Ağustos’a kadar uzattı.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, uyarının kaldırılması için bu ayın başında Alman mevkidaşı Mass ile görüşmüştü.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 130 ülkeye seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattı. Seyahat uyarısı yapılan ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.


“Gidilmemesi gereken” ülkeler listesini yayınlayan Robert Koch Enstitüsü, ülkelerin risk bölgesi olarak belirlenmesinde, her 100 bin kişide 50 kişilik virüs enfekte sayısını baz aldıklarını açıkladı. Almanlar’ın bu hesabı dikkate alınırsa, Türkiye’de yaklaşık en az 51.500 korona pozitif kişi olması gerekiyor.

Türkiye’nin verdiği tüm sayılara rağmen seyahat uyarısını kaldırmayan Almanya’dan bu yaz Türkiye’ye artık yoğun şekilde bir turizm beklenmiyor.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı, seyahat uyarısı yapılan ülkeler arasına AB üyesi Lüksemburg’u da koydu. AB’de seyahat uyarısı yapılan tek ülke bu küçük Lüksemburg olurken, İspanya’nın turistik kentlerinden Barselona ve çevresindeki plajlarda dikkatli olunması istendi. Ancak İspanya için henüz bir seyahat uyarısı yapılmadı. Seyahat uyarısı yapılmayan ülkelerden gelenler, yine de üç gün içerisinde doktoruna gidip test yaptıracak. Seyahat uyarısı yapılan ülkelere gidenler ise hemen havaalanlarında test edilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu ayın başında Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile görüşerek seyahat uyarısının kaldırılmasını istemişti. Maas Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını yönelik, “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı. Başka adımlar da atılacak” demişti. Çavuşoğlu ise “Almanya seyahat uyarısını gözden geçirmeli” demiş ve eklemişti:  “Tedbirlerimizi aldık misafirlerimizi bekliyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ