Almanya Erdoğan'ı konuşturmamakta kararlı

Türkiye'nin açıklamalarına daha sert cevaplar gelmeye devam ediyor.
Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Thorsten Schäfer-Gümbel, Fransız haber ajansı AFP‘ye yaptığı açıklamada "Türk tarafının, SPD başbakan adayı Martin Schulz'un düşünce özgürlüğünü ihlal ettiği yönündeki suçlaması, yerinde değil” dedi. SPD'li politikacı, "Düşünce özgürlüğü gazetecilerin tutuklanması, eleştirenlerin susturulması ve muhaliflerin takibata uğramasıyla zarar görür” dedi.

Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz dün Bild gazetesine yaptığı açıklamada Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemesine karşı çıkmıştı.

Schulz, "Kendi ülkelerinde değerlerimizi ayaklar altına alan yabancı politikacılar Almanya'da provoke edici konuşmalar yapacakları etkinlikler düzenleyemez. Türkiye'de muhalifleri ve gazetecileri cezaevine atan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemesini istemiyorum" diye konuşmuştu.


ALMAN HÜKÜMETİ TAM CEPHE
Alman hükümeti Erdoğan’ın Almanya’da konuşma yapmasına sıcak bakmıyor. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da Türk göçmenlere hitaben konuşma yapmasına izin verilmemesini "kesinlikle doğru” olarak nitelendirdi.

Bild gazetesine demeç veren Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Bakan de Maiziere, Almanya'da "başlamakta olan seçim mücadelesi öncesinde dışarıdan etki etme çabalarının kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Moskova'da yaptığı açıklamada, böyle bir etkinliğin Türkiye ile yaşanan gerginlikler nedeniyle "uygun olmadığını" söylemiş ve "Almanya'da bu tür bir etkinliğin düzenlenmesinin mümkün olmadığı görüşünde olduğumuzu Türkiye'ye iletiyoruz" demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ