Alman polisi, Türkiye'ye de casus yazılım satan şirkete baskın yaptı

Alman polisi casus yazılım üreten bir teknoloji firmasına baskın düzenledi. İddiaya göre baskının yapıldığı FinFisher isimli yazılım şirketi ürettiği casusluk yazılımını Türkiye’ye satıyordu.

DW Türkçe’nin haberine göre Almanya’nın Münih kentinde polis, casus yazılım geliştiren FinFisher yazılım şirketinin bürolarına baskın düzenledi. Savcılık şirketin yurt dışına yasa dışı satış yaptığı gerekçesi ile soruşturma başlattığını duyurdu. Bununla birlikte ilk baskınların geçtiğimiz hafta başladığı da ortaya çıktı. Savcılık sözcüsü, geçen hafta da geniş çaplı aramalar yapıldığını belirtti.

GFF: ALMAN ŞİRKETLERİ BASKICI BİR REJİME MAŞALIK YAPAMAZ


İddiaların merkezindeki FinFisher ise konuyla ilgili açıklama yapmadı. Kamu yararı güden Almanya Özgürlük Hakları Cemiyeti (GFF) adlı dernek, FinFisher’i Türkiye’ye izinsiz yazılım satmakla suçladı. Soruşturmanın başlatılmasına neden olan suç duyurusunun da GFF tarafından yapıldığı öğrenildi. GFF hukukçularından Sarah Lincoln “Alman şirketleri baskıcı bir rejime maşalık yapamaz” diye konuştu.

FinFisher bilgisayar ve cep telefonlarını izlemeyi mümkün kılan ve truva atı denilen bilgisayar yazılımları geliştiriyor. Şirket daha önce Alman Federal Emniyet Teşkilatı’nın kullanması için de yazılım geliştirmişti. Münih Savcılığı ise şirket yöneticilerine dış ticaret yasasını ihlal suçlaması yöneltiyor.

İDDİA: CASUS YAZILIM 2018’DE CHP’YE KARŞI KULLANILDI

Diğer yandan teknoloji şirketi Türkiye’de daha önce de gündeme gelmişti. FinSpy yazılımı, Türkiye’de 2018’de CHP’ye karşı kullanıldığı iddiasıyla gündeme gelmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ