Alman basını: Türkiye’de darbe söylentileri baskı aracı olarak kullanılıyor

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, ekonominin kötüye gittiğini ve AKP-MHP koalisyonunun zayıfladığını belirterek iktidarın ‘darbe söylentileriyle’ muhalefeti baskı altına aldığını yazdı.


Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, “Baskı aracı olarak darbe söylentileri” başlıklı haberinde, iktidardaki AKP’nin, muhalefeti baskı altına almaya çalıştığını yazdı.

Gazetede yer alan yorumda, Türkiye’de koronavirüsü salgınında kapatılan kuaförler ve alışveriş merkezlerinin tekrar açıldığı belirtilerek, “Türkiye’de ilk gevşeme belirtileri gösterilirken, siyasi iklim ısınıyor” denildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin muhalefete karşı ‘darbe söylentilerini’ kullandığı belirtilerek, dört yıl önceki başarısız darbe girişimi hatırlatıldı ve “Türkiye’de darbe sözcüğü bile büyük kutuplaşmaya neden oluyor” yazıldı.


Yazıda Sevda Noyan Ülke TV’de sarf ettiği sözlere de yer verildi ve şöyle yazıldı: “Sevda Noyan gibi bir figürün ifadeleri fazla abartılmasa bile, muhalefet – özellikle de en güçlü muhalif güç olan sosyal demokrat CHP – tüm cephelerde ve her köşeden saldırıya uğruyor. Sebepler ortada: Her ne kadar Türkiye’deki anketlere dikkatle yaklaşmak gerekse de anketler, Erdoğan’ın parlamentodaki koalisyonunun yeni bir çoğunluk elde edemeyeceğini gösteriyor. 20 yıldır hüküm süren muhafazakar İslamcı siyaset, ekonomik durumun kötü olması nedeniyle şu günlerde popüler değil.”

Yazıda Türk Lirası’nın hızla değer kaybettiği, döviz rezervlerinin büyük oranda tükendiği, Erdoğan IMF’ın yardım programlarını reddettiği belirtilerek, “işsizlik ve yoksulluğun arttığı” yorumu yapıldı.

Gazete, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, korona krizinde düzenledikleri yardım kampanyaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “devlet içinde devlet kurmakla” suçlandığını da hatırlattı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun AKP’liler tarafından hedefe konulduğu belirtilen yazıda şu bilgiler verildi:

“AKP temsilcileri muhalefetteki politikacının belirsiz ifadelerini doğrudan ‘darbe çağrısı’ olarak değerlendirdi. İstanbul AKP lideri Bayram Şenocak, ‘Boğaz bu mevsim serin, yazın da derindir’ dedi.

CHP başkan yardımcısı Özgür Özel, ‘AKP’nin bile seçimi kazanma umudu yok’ dedi: ‘Bunu biliyorlar, bizi darbeci olmakla suçluyorlar.’ Parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye’de darbe yapabilen sadece iki güç var: ordu, polis veya her ikisi birlikte. CHP, polisi veya orduyu kontrol edebilir mi?’”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ