Afganistan'daki Türk eğitimcilere gözaltı

Afganistan’da uzun yıllardır eğitim veren Afgan-Türk okullarında görevli öğretmenler gözaltına alındı. Reuters Haber ajansının verdiği bilgiye göre, okulda görevli eğitimcilerden 3 Türk ve bir Afgan öğretmen sabah 7 sularında gözaltına alındı.
ÇAĞ Eğitim Kurumlarına mensup öğretmenlerin gözaltına alındığını belirten okul yönetimi 1995’ten beri eğitim faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek durumu protesto etti.

Afgan hükümeti ve İstihbarat teşkilatından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken gözaltının Afgan Cumhurbaşkanı Ashraf Gani resmi temaslar için İstanbul’da bulunduğu sırada olması dikkat çekici bulunuyor

Diğer yandan iddia göre, akşam saat 16.30 da Afgan Türk kız okulunda emniyet görevlileri izinsiz ve herhangi bir mektup göstermeden okulu aramak istedi. İçişleri bakanlığı konudan habersiz olduğunu belirtti.


Olay sonrası öğrenci velileri okula akın etti. Güvenlik yetkilileri velileri içeriye almazken içeridekiler de dışarıya çıkamadı. Ayrıca sabah saatlerinde biri Afgan 3 Türk öğretmen kayboldu. Güvenlik güçleri konu ile ilgili bilgilendirme yapmadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ