Afganistan’da eğitim ‘haremlik-selamlık’ başladı: Aynı sınıfta, ayrı ayrı oturdular

Taliban idaresindeki Afganistan'ın ilk öğretim yılında, üniversitelerde kız ve erkek öğrenciler sınıflarda ayrı bölümlerde oturmaya başladı.


Üniversitelerde dağıtılan bir yönergeye göre kızlara kadın öğretim görevlilerin ders vermesi sağlanacak, bu mümkün değilse erkeklerle aralarına bir perde çekilecek.

Afganistan’da Taliban’ın iktidara gelmesi sonrası başlayan ilk öğretim yılında, üniversitelerde kız ve erkek öğrencilerin sınıflarda ayrı ayrı oturmaya başladığı bildirildi. Öğrencilerin sınıfların perdelerle bölündüğünü gösteren fotoğrafları sosyal medyada geniş şekilde paylaşıldı.


Taliban 1996-2001 yılları arasındaki ilk iktidarı sırasında, kızların okula gitmesini, kadınların üniversiteye ve işe gitmelerini önce tamamen yasaklamış, sonra bazı istisnalarda bulunmuştu.

Taliban yetkilileri 15 Ağustos’ta ülkede hakimiyet kurduklarından beri kadın haklarının İslam hukukuna göre onurlandırılacağına dair güvenceler vermekle birlikte bunun pratikte ne anlama geleceği henüz belli değil.Afganistan’daki bir özel üniversite derneği tarafından dağıtılan derslere devam etmek için yapılması gerekenleri özetleyen yönerge, başörtüsü takma zorunluluğu ve kız öğrenciler için (kampüs ve/veya binalara) ayrı girişler yapılması gibi önlemler sıralıyor.  Yönergede ayrıca, kız öğrencilere ders vermek için kadın öğretmenlerin işe alınması ve kız öğrencilere ayrı sınıflarda ders verilmesi, bunun mümkün olmaması halinde erkek öğrencilerle aralarına bir perde çekilmesi  gerektiği belirtiliyor.

Belgenin resmi Taliban politikasını temsil edip etmediği belli değil. Taliban sözcüsü belgeye ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Taliban geçen hafta okulların önceden planlandığı tarihlerde yeniden başlayacağını, ancak erkeklerin ve kadınların ayrılması gerektiğini açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ