AB'den Rusya'ya Navalny yaptırımları

Avrupa Birliği, Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny’nin zehirlenmesine ilişkin, Almanya ve Fransa’nın girişimleri sonucu Moskova’ya yaptırım uygulanmasına karar verdi.

Lüksemburg’da düzenlenen AB Konseyi toplantısında, Almanya ve Fransa’nın tavsiyesi üzerine Moskova’ya yaptırım kararı alındı.

Avrupa Birliği’nin Rus muhalif  siyasetçi Aleksey Navalny’nin zehirlenmesine ilişkin, Almanya ve Fransa’nın girişimleri sonucu  Moskova’ya yaptırım uygulanması konusunda uzlaştığı bildirildi.


BOLD – Lüksemburg’da düzenlenen AB Konseyi toplantısında, Almanya ve Fransa’nın tavsiyesi üzerine Moskova’ya yaptırım kararı alındı.

İlk etapta, uygulanacak yaptırımın boyutlarının belirlenmesi konusunda bir çalışma başlatılacak.

Diplomatik kaynaklar, özellikle bazı Rus askeri istihbarat görevlilerine yönelik yaptırım kararları alınmasını beklendiğini belirtiyor.

Rus muhalif lider Aleksey Navalny, Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos’ta bindiği uçakta fenalaştı. Bunun  üzerine uçak Omsk şehrine iniş yaptı.

44 yaşındaki Navalny, 22 Ağustos’ta Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesine nakledildi.

Alman Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül’de, Navalny’nin sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ