ABD’den yaptırım tehdidi, Türkiye’yi de ilgilendiriyor

ABD’den, Rus doğalgazını Avrupa ve Türkiye’ye taşıması planlanan Kuzey Akım-2 ve Türk Akımı boru hattı projelerine yaptırımın önünü açabilecek bir adım geldi.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, düzenlediği basın toplantısında, 2017 yılında yürürlüğe giren Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele (CAATSA) yasasının uygulama çerçevesini belirleyen yönergenin güncelleneceğini ve Rus doğalgazını Almanya ve Avrupa’ya taşıması planlanan ve tamamlanmak üzere olan boru hattı projelerinin de yasa kapsamına alınacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Pompeo, projelere yatırım yapan firmaları “Ya şimdi çıkın ya da sonuçlarına katlanın’’ diye uyardı.

Pompeo, ‘’Rusya’nın kötü niyetli projelerine yardım ve yataklık eden şirketlerin tolere edilmeyeceği konusunda net bir uyarı’’ ifadelerini kullandı.


Pompeo’nun açıklaması, Kuzey Akım-2 projesine ve Türk Akımı projesinin bir ayağına yönelik şimdiye kadar uygulanan yaptırım muafiyetinin ortadan kalkması anlamına geliyor.

Rusya’dan da Amerika’nın bu adımına tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, iki boru hattına yönelik yaptırım tehdidinin siyasi baskı olduğunu savundu.

TASS haber ajansının haberine göre sözcü, ‘’Bu siyasi baskının haksız rekabet için kullanılması. Amerikan sisteminin zafiyetinin göstergesi. Zorlama yönteminden başka etkili bir aracının olmadığının işareti’’ şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ