ABD’den Türkiye’ye seyahat için ‘keyfi gözaltı’ uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlarına Türkiye’de bazı illere seyahat etmemesi için uyarı geldi.


Uyarının sebebi olarak ise “terörizm” ve “keyfi gözaltılar” gösterildi. Bakanlık bu illeri, “Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van” olarak sıraladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda içlerinde ABD vatandaşlarının da bulunduğu on binlerce kişinin yetersiz bilgilere dayanarak ve genellikle siyasi amaçla “terörist” gruplarla ilişkilendirilip gözaltına alındığını ifade edildi. Vatandaşlarını sosyal medya paylaşımları konusunda da uyaran Bakanlık, “Türk hükümetini eleştiren paylaşımlarda bulunmaları halinde yine gözaltına alınabileceklerini” belirtti. 


ABD Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarılarını dört seviyede yapıyor. Birinci seviye normal önlemleri, ikinci seviye arttırılmış önlemleri, üçüncü seviye seyahati tekrardan düşünmelerini tavsiye ederken, dördüncü seviye ise “seyahat etme” uyarısı yapıyor. 

Türkiye için yayınlanan uyarıda Suriye ve Irak sınırlarına yapılacak seyahatler dördüncü seviyede değerlendirildi. Söz konusu uyarıda bölgede “terörist” grupların saldırılarının yoğun olduğu; intihar saldırılarının, araç bombalamalarının görülebileceğine dikkat çekildi. Uyarı notunda saldırıların hedefinin turistik bölgeler, ulaşım ve alışveriş merkezleri, yerel kamu binaları, otel ve restoranlar, ibadet yerleri, parklar, sportif ve kültürel etkinlikleri ile eğitim kuruluşları, havaalanları ve diğer kamuya açık yerler olabileceği ifade edildi.

İl il yayınlanan diğer uyarı ise üçüncü seviye olarak değerlendirildi. Söz konusu şehirlerde, ABD hükümetinin çok sınırlı olarak acil yardım sağlayabildiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı seyahat uyarısına Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada "Bir seyahat uyarısının maksat ve mahiyetini aşan ifadeler içeren bu açıklamanın iyi niyetle kaleme alındığını söylemek mümkün değildir" denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’nin her şehrinde vatandaşlarımız ve ev sahipliği yaptığımız misafirlerimiz huzur ve güven içerisinde yaşamaktadır.

Öte yandan, seçilmiş olmak terörü ve terör örgütlerini destekleme özgürlüğüne sahip olmak demek değildir. Ülkemiz terörle etkin şekilde mücadele etmeye kararlıdır. Terörü destekleyenlere karşı hukuki ve meşru zeminde aldığımız tedbirler de ülkemizin bu tehditle kararlı mücadelesinin tezahürüdür.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ