ABD'den İran'a yaptırım kararı, 'elçiliklere saldırı' uyarısı

ABD'nin İranlı komutan Kasım Süleymani'yi öldürmesiyle iki ülke arasında başlayan gerilim giderek tırmanıyor. ABD'den Tahran'a yönelik beklenen yaptırım kararları geldi.
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve ABD Hazine Bakanı canlı yayında İran'a yapılan yeni yaptırımları açıkladı.


Pompeo, açıklamada "Elçiliklere saldırı olacağına dair bilgi aldık" ifadelerini kullandı. ABD Hazine Bakanı ise yaptığı açıklamada, "İran'a yeni yaptırımları yürürlüğe koyduk. Ekonomik olarak önemli zarar verdik" dedi.

Açıklamalardan satır başları şöyle;

Hürriyet'in aktardığına Pompeo özetle şunları söyledi: 

"İran'ın davranışları devam ettikçe yaptırımlar da devam edecek. İran'ın ne zaman nereye saldıracağını bilmiyorduk, ama saldıracaklarını biliyorduk. Süleymani büyük çapta saldırılar planlıyordu. Elçiliklere saldırılar olacağına dair istihbarat vardı. ABD'nin yaptırımları İran'ın güvenlik sistemini kalbinden vuracak. Yaptırımlar İran'ın terörü finanse kapasitesini düşürmüştür. Daha fazla paraları olsaydı daha çok teröre finanse edeceklerdi. İran'ın uygun bir şekilde davranmasını sağlamak ve dünyayı terörize etme çabalarından vazgeçme çabaların engellemek istiyoruz."

İran'ın, Irak'taki ABD üslerine yönelik füzeli saldırı esnasında Tahran'da düşen Ukrayna uçağını da hatırlatan Pompeo "Uçağın İran füzesi ile düşürüldüğünün muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Bölgede soruşturmalar devam ediyor. O uçağın başına ne geldiğini öğreneceğiz. Tüm dünyanın uygun adımları atacağını düşünüyoruz" dedi.

"Ekonomik gelirlerini azaltmak önemli bir etkidir" diyen Pompeo, devam etti: 

"Şunu da eklemem gerekiyor, İran'da neler yaşandığını görmek lazım. Onlarca milyar dolarlık açıkları var. Zor kararlarla karşı karşıyalar. Halkın iradesi mi, Hizbullah mı? Rejimin önünde çok zorlu sorunlar var. İran halkına hak ettikleri gibi davranılmasını umuyoruz."

ABD Hazina Bakanı Mnuchin, imalat, madencilik ve tekstil alanlarında İran’a yaptırım uygulandığını ifade ederek “Ekonomik olarak zarar verdik” dedi.

Açıklamaya göre, İran'ya yönelik yaptırım kararları şöyle:

- İran'a yönelik imalat, madencilik tekstil alanlarında yaptırımlar var. Ekonomik olarak önemli zarar verdik.

- Avrupa'daki müttefiklerimizle görüştük. Onlara İran'ın nükleer anlaşmaya uymadıklarını belirttik.

- İranla tekstil ve enerji gibi alanlarda ticaret yapan herkes yaptırım kapsamına alınacak.

- Alimünyum ve demir sektöründe bulunan 17 firma yaptırım uygulandı.

- Sekiz üst düzey İranlı yetkili yaptırım listesine alındı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ