ABD’de tarihi gün: Başkan Donald Trump için azil kararı çıktı

ABD Temsilciler Meclisi'nden çıkan karar Başkan Donald Trump'ın azledildiği anlamına gelmiyor. Trump'ın azli için Temsilciler Meclisi kararının ardından yargılama makamına dönüşecek olan Senato'nun da onayı gerekiyor.

Başkan Donald Trump’ın beş kişinin hayatını kaybettiği olayları kışkırttığı gerekçesiyle azledilmesi yolundaki teklif, Temsilciler Meclisi’nde 232’ye karşı 197 oyla onaylandı. Karar, Trump’ın görevden alınacağı anlamına gelmezken son söz yargılama makamına dönüşecek olan Senato’nun.

10 CUMHURİYETÇİ DE LEHTE OY KULLANDI


ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden alınması için Demokratların yanı sıra 10 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de lehte oy kullandı. Bu sonuçla Trump, hakkında iki kez azil kararı alınan ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Donald Trump’ın azledilmesi yolunda karar çıktığını resmen duyurdu. Meclis 232’ye karşı 197 oyla Trump’ın 6 Ocak’taki olaylarda “isyana teşvik” rolü üstlendiğini kabul etti ve görevden alınması gerektiğine hükmetti.

AZİL KARARI İÇİN OY KULLANDIM, ÇÜNKÜ…

Trump’ın görevden alınması için Demokratların saflarında yer alıp tarihe geçen Cumhuriyetçi üyelerin isimleri ise şöyle: Dan Newhouse, John Katko, Jaime Herrera Beutler, Adam Kinzinger, Fred Upton, Liz Cheney, Peter Meijer, Anthony Gonzalez, Tom Rice ve David Valadao.

Trump aleyhinde tutum takınan Cumhuriyetçi California Temsilcisi David Valadao, gerekçesini Twitter’dan yayınladığı şu mesajla açıkladı: “Başkan Trump’ın azledilmesi yolunda oy verdim. Kışkırıtıcı retoriği gayri Amerikan’dı, nefret uyandırıcıydı ve kesinlikle bir azil suçuydu. Ülkeyi siyasetin üstünde tutma zamanıdır.”

SON KARARI SENATO SÖYLEYECEK

Temsilciler Meclisi’nden çıkan bu karar Trump’ın azledildiği anlamına gelmiyor. Trump’ın azli için Temsilciler Meclisi kararının ardından yargılama makamına dönüşecek olan Senato’nun da onayı gerekiyor.

Senato’daki yargılama işleminin ise Beyaz Saray’da devir-teslimin yapılacağı 20 Ocak’tan önce gerçekleşmesi beklenmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ