ABD temsilcisinden İsrail'e övgü!

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Gazze'de katliam yapan İsrail'e arka çıktı: Bu odadaki hiçbir ülke, İsrail'den daha itidalli davranmamıştır.
İsrail’in, Amerikan elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını protesto eden Filistinlilere ateş açıp en az 61 kişinin ölümüne yol açması tüm dünyada tepki çekerken, gerilimin sorumlularından biri kabul edilen ABD’den tartışmalı bir açıklama geldi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İsrail’i ‘Hamas’a karşı itidal gösterdiği’ için övdü. Haley, İsrail’in Gazze’deki şiddeti nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen toplantıda, “Bu odadaki hiçbir ülke, İsrail’den daha itidalli davranmamıştır” dedi. İsrail yönetimi, dün 40 bini aşkın kişinin düzenlediği protesto gösterisinden Hamas’ı sorumlu tutmuştu.

BELÇİKA İSRAİL ELÇİSİNİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞIRDI


Öte yandan, Türkiye’nin İsrail Büyüleçisi’ni Dışişleri’ne çağırıp ‘bir süre Tel Aviv’e dönmesi’ için telkinde bulunması sonrası, Belçika’an da benzer bir hamle geldi. Dün Gazze’deki ölü sayısı 55’ken Belçika Radyosu’nda “Ölenler terörist, 55’i de terörist” ifadelerini kullanan İsrail Büyükelçisi Simona Frankel, Belçika Dışişleri’ne çağrıldı.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders’ın görüşmede, ‘öldürülen herkesin terörist olduğu açıklamasını kabul edemeyeceklerini’ söylediği belirtildi. (Dış Haberler)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ