ABD ölü vatandaşlarına bile para gönderdi

Tüm dünyada salgınla mücadele kapsamında ülkeler vatandaşlarına yardım yaparken, ABD’nin 1.1 milyon ölü vatandaşına da para gönderdiği ortaya çıktı.


ABD’de koronavirüs salgını sırasında dağıtılan yardım çeklerinin 1.1 milyon tanesinin ölen kişilere verildiği ortaya çıktı. Ölenlere yardımın maliyeti 1.4 milyar dolar.

ÖLENLERE DE ÇEK GÖNDERİLMİŞ


ABD, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için vatandaşlara yardım çekleri dağıtmıştı. CBS’de yer alan habere göre, federal hükumet, hayatta olmayan tam 1.1 milyon kişiye bu çeklerden göndermiş. Hükumet denetleme raporunda, ölen kişilere ödenen rakamın 1.4 milyar dolar (9.6 milyar TL) olduğu belirtildi. İlginç gerçek, Hükumet Hesap Verebilirlik Ofisi’nin, mart ve nisan ayında dağıtılan yardım çeklerini denetlemesiyle ortaya çıktı.

PARANIN NASIL ALINACAĞI İLE İLGİLİ PLAN YOK

1.1 milyon ölü kişiye para gönderilmesinin nedeni, ödemeleri yapan Hazine Bakanlığı ve Mali Hizmetler Bürosu’nun; Sosyal Güvenlik İdaresi tarafından tutulan ve IRS (Gelir Dairesi Başkanlığı) tarafından kullanılan ölüm kayıtlarına erişim hakkının olmaması. Teşvik ödemelerinin 2018 ve 2019 vergi beyannamelerine göre yapıldığı için, ölenler de ödeme listesine dahil oldu. IRS’ten yapılan açıklamada bu paraların geri alınmasının şart olduğu vurgulandı. Ancak bunun nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili ortada henüz bir plan yok.

269 MİLYAR DOLAR YARDIM YAPILDI

CARES Yasası çerçevesinde bekarlara 1200 dolar, evlilere ise 2400 dolar ve çocuklar için de 500 dolar ödeme yapılmıştı. Mayıs sonunda hükumetin dağıttığı toplam para 269.3 milyar doları (1.84 trilyon TL) buldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ