ABD, Hürmüz Boğazına bin asker daha gönderiyor

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, İran ile çatışmaya girmek istemediklerini söyledi. “İran’ın düşmanca tavırlarına cevap vermek amacıyla” Ortadoğu’ya bin asker göndereceklerini açıkladı.
Shanahan yaptığı yazılı açıklamada, ABD kuvvetlerinin İran ile herhangi bir çatışmaya girmeyi amaçlamadığını belirtti. “Bölgede görev yapan askeri personelimizin refahı ve güvenliğini sağlamak, ayrıca ulusal çıkarlarımızı korumak için bu girişimde bulunduk” dedi.

SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Pentagon, Shananan’ın açıklaması öncesinde Japonya’ya ait Panama bandıralı Kokuka Petrol Tankeri’nden patlamamış bir mayını çıkarmaya çalışan İran Devrim Muhafızları’na ait olduğunu iddia ettiği bir görüntüyü paylaştı.


Tahran yönetimiyse daha önce kapatmakla tehdit ettiği Hürmüz Boğazı’nda gerçekleşen iki tanker saldırısına ilişkin tüm iddiaları reddederek ABD’nin ‘İran karşıtı’ bir kampanya yürüttüğünü açıkladı.

PETROLÜN ÜÇTE BİRİ HÜRMÜZ’DEN GEÇİYOR

ABD, geçen haftalarda da USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Grubu, bir çıkarma gemisi, dört bombardıman gemisi ve dört Patriot bataryasını bölgeye sevk etmişti.

Dünyada deniz yoluyla taşınan petrolün üçte biri her gün Hürmüz Boğazı’ndan geçerek Pasifik Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarına ulaşıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ