ABD Başkanı Donald Trump için azil süreci başlatıldı

ABD Başkanı Trump'ın görevden azline ilişkin ilk adım Temsilciler Meclisi tarafından atıldı.
ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki azil soruşturması kapsamında bugün ilk kez oylama yaptı. Tasarı, ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi, azil soruşturması sürecini resmen başlatan tasarıyı onayladı.


Azil sürecindeki ilk oylamada, Kongre, azil sürecinin nasıl işletileceğine dair kural ve çerçeveyi kararlaştırmış oldu.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, oylama Kongre’de Cumhuriyetçi ve Demokratların sahip oldukları desteğin görülmesi açısında ilk önemli sınav anlamına geliyor.

Kongre’de 435 sandalyeden 234’ü Demokratlar kontrol ederken, tasarının geçmesi için salt çoğunluk gerekiyordu ve bu çoğunluk sağlandı.

Oylamada, 196 evet, 232 hayır kararı çıkarken, Kongre üyelerinin tamamı parti çizgisinde oy kullanmış oldu. Oturuma Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi başkanlık etti.

Habere göre, sürece ilişkin bu ilk resmi oylamanın ardından, şimdi aylar sürebilecek, 2020’nin ilk haftalarına kadar uzanabilecek bir soruşturma süreci resmen başlamış oldu.

Tasarının kabul edilmesi Temsilciler Meclisi’ndeki soruşturmayı idare edecek olan çoğunluktaki Demokratlar için önemli bir zafer niteliğinde.

Sonuç Demokratlar açısından zafer olsa da Cumhuriyetçiler içinde azil soruşturmasına karşı duruşta fazla fire olmadığını da gösterdi.

Tasarı, azil süreci kapsamında kamuoyuna açık Kongre oturumları düzenlenmesi ve kapalı kapılar ardındaki toplantıların dökümlerinin yayınlanması çağrısını içeriyor. Tasarı ayrıca, süreç ilerlerken Cumhuriyetçi milletvekilleri ve Trump’ın sahip olacağı hakları listeliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ